Kalesija 15°

Drugi dan Eura: Danska iznenadila Holandiju, Njemačka bolja od Portugala

HOLANDIJA – DANSKA 0:1

Holandija je bila veliki favorit protiv Danske, ali ne pobjeđuju uvijek favoriti na papiru. Sjajni Morten Olsen, koji je deset godina na kormilu danske reprezentacije našao je recept za Oranje, te je njegov naciolnalni tim slavio sa 1:0, pogotkom Krohn-Dehlija.

Danci su prvu zaprijetili u 2. minuti. Nakon centaršuta Poulsena sa desne strane, Agger je šutirao glavom, ali nije bilo problema za Stekelenburga. Samo minutu kasnije Willems je šutirao sa 20-ak metara, a lopta je otišla preko gola. Zatim, uslijedile su po dvije prilike Afellaya i Van Periseja, međutim do promjene rezultata nije došlo.

Robben je u 16. minuti šutirao lijevom nogom, ali Andersen je bio siguran, a golman danske, nedugo zatim, zaustavio je i Van Persieja uz pomoć Jacobsena. Holandija je nastavila napadati, ali nisu uspjevali zatresti mrežu Danaca, koji u 23. minuti dolaze do vodstva preko Krohn-Dehlija, koji je iskosa sa lijeve strane snažnim šutem loptu kroz noge Stekelenburgu poslao u mrežu.

Nije bilo većih uzbuđenja sve do 36. minute kada je Andersen loše ispucao loptu, koja je došla do Robbena, ali je krilni igrač Bayern Munchena sa ruba šesnaesterca pogodio stativu. Do odlaska na odmor pokušali su Afellay, Van Persie i Sneijder na jednoj, te Krohn-Dehli na drugoj strani, ali bez promjene rezultata.

Holanđani su krenuli dosta ofanzivnije do prve minute drugog dijela, a prvi je pokušao Robben u 48. minuti, ali lopta je otišla preko gola. Sneijder je sjajno uposlio Van Persieja u minutu poslije, ali napadač Arsenala nije uspio matirati Andersena. Nastavile su se redati prilike Holanđana, a pokušali su Van Bommel i Afellay.

Jacobsen je bio veoma blizu u 54. minuti da udvostruči prednost Danske, ali Oranje je spasio Afellay izbacivši loptu u korner. Napadi Holanđana nisu prestajali, a veliku priliku Oranje imalo je u 75. minuti. Još jedan sjajan pas Sneijdera za Huntelaara, ali Andersen mu brani, kao i odmah nakon toga Van Persieju.

Posljednih desetak minuta uglavnom se igralo na polovini Danske. Pokušavali su Robben, Heitinga, Van Persie…. Međutim, to nije bilo dovoljno da se spriječi prvo veće iznanađenje na Evropskom prvenstvu u Poljskoj i Ukrajini.

Holandija – Danska 0:1

Strijelci: 0:1 Krohn-Dehli (24). Stadion: Stadion Metalista. Sudija: Damir Skomina. Žuti kartoni: Van Bommel (Holandija), S. Poulsen, Kvist (Danska).
HOLANDIJA: Stekelenburg, Van der Wiel (od 84. minute Kuyt), Heitinga, Vlaar, Willems, Van Bommel, N. de Jong (od 71. minute Van der Vaart), Sneijder, Robben, Afelaay (od 71. minute Huntelaar) i Van Persie.
DANSKA: Andersen, Kjaer, Agger, S. Poulsen, Jacobsen, Kvist, Eriksen (od 74. minute Schone), Zimling, Krohn-Dehli, Rommedalh (od 84. minute Mikkelsen) i Bendtner.

NJEMAČKA – PORTUGAL 1:0

Poslije veoma lošeg i dosadnog prvog poluvremena između Njemačke i Portugala u drugom dijelu susreta mogli smo vidjeti nešto više uzbuđenja. Gomez je majstorski pogodio u 72. minuti, a Švabe su uspjele do kraja susreta odbraniti stečenu prednost.

Gomez je u 2. minuti imao prvu priliku na utakmici. Napadač Bayern Munchena šutirao je glavom nakon centaršuta Boatenga. Poslije desetak minuta igre nakon lijepe akcije Nijemaca šutirao je Podolski, ali odbranio je Patricio. Gomez je u 23. minuti zatresao mrežu Portugalaca, međutim ranije je dosuđen prekršaj Meirellesa nad Khedirom.

Podolski je u 31. minuti imao priliku dovesti Švabe u vodstvo, ali je sa 15-ak metara šutirao daleko preko gola. Muller je pokušao u 40. minuti, no veoma loše. Portugal je u finišu utakmice imao veliku priliku. Pepe je pogodio prečku sa desetak metara. Prvo poluvrijeme završeno je bez golova i puno većih uzbuđenja.

Drugo poluvrijeme otvorio je Ronaldo svojom prilikom, ali na golu Njemačke siguran je bio Neuer. Nedugo nakon toga Ronaldo je prošao Boatenga, a gol Švaba spasio je Hummels izbacivši loptu u korner. Gomez je svoju novu priliku imao u 57. minuti, nakon centaršuta Podolskog sa lijeve strane, a lopta je otišla preko gola.

Nakon što je Ronaldo prošao Boatenga na početku drugog dijela utakmice, to nije uspio ponoviti u 65. minuti. Defanzivac Bayern Munchena dobro je uklizao i spasio gol svoje reprezentacije. Nijemci su došli do prednosti u 72. minuti. Khedira je odlično centrirao sa desne strane, a Gomez je majstorski glavom poslao loptu iza leđa Patricija.

Nedugo nakon vodećeg pogotka, Nijemci su mogli udvostručiti prednost. Khedira je ponovo uputio centaršut sa desne strane, ali ovaj put Gomez je zakasnio. Do kraja susreta Portugalci si pokušavali doći do izjednačenja. Prvo je udarac Ronalda u 82. minuti zaustavio Neuer, a zatim Nanijev centaršut zaustavila je prečka.

Nijemci su uz dosta sreće u finišu susreta. Prvo je Varelin udarac zasutavio Neuer, a onda je Nanijev šut izblikiraoBadstuber, te je ostalo 1:0.

Njemačka – Portugal 1:0

Strijelci: 1:0 Gomez (72). Stadion: Arena Lavov. Sudija: Stephane Lannoy. Žuti kartoni: Badstuber, Boateng (Njemačka), Postiga, Coentrao (Portugal).
NJEMAČKA: Neuer, Boateng, Hummels, Badstuber, Lahm, Khedira, Schweinsteiger, Muller (od 92. Bender), Ozil 8od 87. minute Kroos), Podolski i Gomez (od 80. minute Klose).
PORTUGAL: Patricio, Pereira, Alves, Pepe, Coentrao, Meireles, Veloso, Moutinho, Nani, Ronaldo i Postiga.

Ukoliko imate više informacija o temi ili nam želite prijaviti grešku možete nas kontaktirati i na e-mail: ntv@neon.ba.