06.maj.2013
Bez obzira na sve veći broj vanbračnih zajednica i sve manji značaj potpisa kod matičara, institucija zvana brak i dalje predstavlja pitanje talenta i ulaganja, kao i sve u životu.
Brak poboljšava zdravlje i raspoloženje kod ljudi. Dokazano da je život u bračnoj zajednici na mnoge načine pozitivno utiče na život ljudi.
Nedavno istraživanje, koje je rađeno u saradnji sa 35.000 ljudi, na Univerzitetu Otago, na Novom Zelandu, pokazalo je da brak blagotvorno djeluje na muškarce i žene. Utiče na zdravlje i raspoloženje, a takođe ljudi u braku manje pate od depresije i manje su skloni porocima od onih koji žive sami. Istovremeno, imaju mnogo veće šanse da dožive duboku starost od onih koji nemaju bračne partnere.
Tokom istraživanja, praćene su sve promjene u statusu ispitanika, stupanje u brak, rastanci, razvodi, rastajanje na duže vrijeme, kako kod onih parova koji imaju djecu tako i kod onih koji ih nemaju. Istraživanje je takođe obuhvatilo upoređivanje statističkih rezultata o osobama koje imaju problema sa drogama, alkoholom ili nekim drugim porocima, prenosi telegraf.
Studija je dokazala da je procenat onih koji su u braku, a koji imaju problem sa nekim od poroka, neuporedivo manji nego kod samaca. Istraživači vjeruju da se to dešava zbog toga što osobe u braku imaju više obaveza nego oni koji žive sami, pa samim time nemaju vremena da misle na poroke i da im se prepuste.
Rezultati su pokazali i to da je stopa smrtnosti u mlađem dobu kod osoba koje su u braku mnogo manja nego kod samaca, odnosno da ovi drugi češće umiru u dobi od 40. do 60. godine. To znači da osobe koje su u braku imaju dva puta veću šansu da dožive duboku starost. Istraživači ovo objašnjavaju time da osobe u braku jedna drugoj tokom zajedničkog života pružaju podršku, vode računa jedna o drugoj i motivišu jedni druge da vode računa o svom zdravlju.