22.okt.2015
Putem prvog javnog poziva ove godine, koji je raspisao Fond za profesionalnu rehabilitaciju, osposobljavanje i zapošljavanje osoba sa invaliditetom na području Federacije BiH zaposleno je 250 osoba. Do kraja tekuće godine očekuje se da će posao dobiti još toliko osoba.
„Tako da možemo slobodno reći da ćemo u ovoj godini na ovaj način zbrinuti oko 500 osoba sa invaliditetom.“, kazao je Ahmet Baljić, direktor Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom FBiH.
„Situacija gdje se najvjerovatnije kreće u programe za ratne vojne invalide, odnosno osobe koje su nesposobne za rad. U ovom dijelu će Služba dati svoj doprinos, pogotovo putem svojih programa koje mi planiramo i u ovoj godini i u narednoj.“, istakao je Senad Muhamedbegović, direktor Službe za zapošljavanje TK.
„Mislim da je jako malo projekata realizovano na području TK, kada je u pitanju ovaj Fond.“, izjavio je Fahrudin Skopljak, ministar za boračka pitanja u Vladi TK.
Sastanak koji je upriličen na inicijativu ministra za boračka pitanja TK imao je samo jedan cilj – iznaći rješenja za brže zapošljavanje osoba sa invaliditetom, populacije koja skoro da je izgubila nadu da će ikada dobiti radno mjesto. Takođe, nastoje se informisati i podstaći poslodavci da zapošljavaju ove osobe.
„Ovaj Savez ima uposlenih pet radnika, ima tri ratna vojna invalida i za njih se vrši refundacija sredstava putem ove Fondacije.“, istakao Fahrudin Hasanović, predsjednik Saveza RVI TK.
To zapravo znači da Fond za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom pruža novčanu podršku poslodavcima za svaku uposlenu osobu sa invaliditetom. S druge strane, poslodavci imaju i obavezu prama ovoj populaciji. Prema Zakonu, svi pravni subjekti dužni su, shodno broju uposlenih, zaposliti osobe sa invaliditetom. Ukoliko poslodavac ima 16 radnika, dužan je zaposliti jednu osobu sa invalididtetom. Ukoliko tu obavezu ne izvršava, dužan je Fondu uplatiti 25 % od prosječne plate u F BiH na onaj broj zaposlenih koji je bio dužan zaposliti, pojašnjavaju iz Fonda. No, stanje u praksi je potpuno drugačije.
„U FBiH od 40.000 registrovanih pravnih subjekata, tek nešto više od 230 njih se registrovalo na našoj stranici.“, navodi Baljić.
To znači da samo ovi poslodavci uplaćuju poseban doprinos, što podrazumijeva da godišnje oko 7-8 miliona KM bude uplaćeno na račun Fonda. Ukoliko bi svi poslodavci izvršavali svoje obaveze, novčana sredstva na računu bi bila enormno visoka, a samim tim i broj zaposlenih osoba s invaliditetom bi se znatno povećao. Iz Kantonalne službe kažu da je odziv poslodavaca za zapošljavanje ove populacije skoro nikakav. Svjesni stanja, predstavnici Fonda nastoje, u saradnji sa ostalim nadležnim institucijama, uticati na pravne subjekte da poštuju Zakon piše RTV Slon.