23.jan.2020
Dževahira (Šmigalović ) Građankić je rođena u Tojšićima 1920 godine. Pred Drugi svjetski rat udaje se za Husu Šmigalovića iz Tojšića. U braku sa Husom je rodila dvoje ženske djece. Tokom Drugog svjetskog rata Huso je bio oficir partizanskih vojnih formacija. Poginuo je tokom aktivnih borbenih dejstava. Pogibijom Huse Šmigalovića njegova žena Dževahira postaje samohrana majka dvoje malodobne djece. U takvim okolnostima ona se nakon Drugog svjetskog rata aktivno uključuje u društveni život boreći se za ženska prava. Bila je vodeća ličnost Kalesijskog antifašističkog fronta žena (AFŽ).
Podsjećanja radi, Antifašistički front žena osnovan je 6.12.1942. godine u Bosanskom Petrovcu, a (samo)ukinut septembra 1953. godine u Beogradu. Bio je to najmasovniji pokret žena na našim prostorima i šire, koji je na izvanredan način doprinio borbi protiv fašizma, općoj ravnopravnosti žena, ali i slobodi i emanipaciji jugoslovenskog društva u cjelosti.
Svojim učešćem u Narodnooslobodilačkoj borbi žene su izborile legitimitet najveće revolucijske tekovine, a to je ravnopravnost.
Godine 1945. u Ustavu nove Jugoslavije stajalo je:
“Žene su ravnopravne sa muškarcima u svim područjima državnog, privrednog i društveno-političkog života (…) Za jednak rad žene imaju pravo na jednaku platu kao i muškarci i uživaju posebnu zaštitu u radnom odnosu. Država naročito štiti interese majke i djeteta osnivanjem porodilišta, dječijih domova i obdaništa i pravo majke na plaćeni dopust prije i poslije porođaja.”
Nakon rata AFŽ se angažovao na obnovi ratom razrušene zemlje, posebno na rješavanju zdravstvenih, socijalnih i kulturnih pitanja. Naročito je bio značajan njihov kulturno – prosvjetni rad, unutar kojeg su se organizirale masovne akcije opismenjavanja, kao i angažman na osvještavanju i uključivanju žena u obrazovni, politički i ekonomski sistem.
Antifašistički front žena vremenom je izrastao u snažan društveno-politički faktor socijalističke Jugoslavije. Ipak, 1953. godine, odlukom Narodnog fronta, došlo je do njegovog ukidanja.
Sa AFŽ-om prestaje i emancipatorsko i ujedinjeno djelovanje žena na prostoru bivše Jugoslavije.
Zbog svojih zasluga Dževahira Građankić je više puta pohvaljivana i odlikovana,najznačajnije odlikovanje je svakako medalja zasluge za narod.
Tekst profesora Ekrema Sakića.