11.sep.2015
Dječija kreativnost i stvaralaštvo nebrojeno puta su pokazali da mašta zaista može svašta. Dokaz toga jeste i činjenica da su djeca iz Dnevnog centra “Leptir” iz Potočara uspjela da naprave jednominutne filmove u kojima su na maštovit, ali istovremeno i kritički način predstavili kako oni vide društvo u kom žive i čiji su ravnopravni članovi bez obzira što imaju smetnje u razvoju.
Trinaestogodišnja Violeta Kolunija dijete je sa smetnjama u razvoju. To je nije spriječilo da režira film koji govori o njenoj želji da postane nastavnica muzičke kulture.
“Film govori o tome kako sam ja pomogla djeci da uspješno urade kontrolni rad iz muzičkog. Oni su meni rekli da ja imam dosta znanja o muzici i da upišem muzičku školu. To i jeste moj san i pokušaću da ga ostvarim”, rekla je Violeta.
Anel Sandžić takođe je režirao i glumio u svom prvom filmu. On je na komičan način prikazao život sportiste u Srebrenici. Njegova poruka bila je da u ovom gradu nedostaju sportski tereni za mlade talente.
“Veoma je bilo lijepo družiti se sa djecom, svaki dan, sve nešto novo bilo, tako da moj film lično govorio je o sportisti, teniseru i cijelo vrijeme je bilo zezanje i komedija”, priča Anel.
Tokom petodnevnih produkcijskih radionica djeca su savladala osnove režije, uključujući pisanje scenarija, snimanje i montiranje video materijala. Oni su naglasili koji su to prioriteti za ranjive kategorije djece. Pomenute aktivnosti dio su projekta „Napredak i saradnja regije Birač“ koje implementira UNICEF BiH, uz podršku UNDP-a.
“Sa djecom je najljepše raditi, pretpostavljam da nemaju dovoljno ni prostora za svoje iskazivanje tako da su prigrlili ove radionice, aktivno su učestvovali, pisali mala scenarija, glumili, snimali, uglavnom bilo je veoma zanimljivo, simpatično, puno akcije”, rekao je Jesenko Osmanagić, izvršni direktor Fondacije za kreativni razvoj.
U svom dugogodišnjem radu Udruženje “Leptir” nije imalo priliku da svojim korisnicima pruži sadržaje poput ovih te su prije početka samih aktivnosti imali i određen strah, taj strah bio je neosnovan jer su djeca na maestralan način opravdala povjerenje koje im je ukazano i kreirali prava mala umjetnička djela.
“Naša očekivanja, sad govorim kao roditelj djevojke sa posebnim potrebama, onu poruku koju je ona poslala, inače je gluva, premašila je moja očekivanja i ja sam se pozitivno iznenadila i u razgovoru sa drugim roditeljima i oni su oduševljeni, nisu mogli da vjeruju da njihova djeca to mogu da postignu. Ovo je početak saradnje sa UNICEFom na ovom polju”, istakla je Željka Katanić, predsjednica Udruženja “Leptir”.
Posjetioci impresionirani, a djeca srećna i zadovoljna krajnjim rezultatom. To je i najbolja nagrada za trud i rad. Autori najzanimljivijih filmova dobiće priliku da se predstave i na festivalu koji organizuje UNICEF.
Srebrenica.ba