Kalesija 16°

Depresija sve češća pojava kod mladih: Građani BiH na antidepresive troše milione

Depresija će do 2020. godine, prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, postati drugi svjetski zdravstveni problem. U Bosni i Hercegovini se, iako ne postoji registar oboljelih od depresije, godišnje proda blizu milion kutija antidepresiva, što iznosi blizu devet miliona maraka.Depresija je jedna od najranije opisanih bolesti u historiji medicine, ali i jedan od najčešćih poremećaja današnjice. Depresija, anksioznost i psihička bol više pogađaju žene nego muškarce, a ono što je porazan podatak jeste da je sve češća i kod omladine. 

“Iako je teško govoriti o tačnom broju, primjetan je porast broja mlađih pacijenata koji se javljaju zbog određenih psihičkih problema koji indiciraju uključivanje antidepresiva. To su najčešće problemi koji se dijagnosticiraju kao napadi panike, poremećaji na planu ponašanja, sve više depresivni poremećaji, razne ovisnosti”, kazala je spec. neuropsihijatrije Elvira Ališahović-Gelo.

Ona navodi da porast broja pacijenata mlađe dobne skupine može biti zbog porasta problema svakodnevnog življenja, poput pojačanog stresa na poslu, u školi, visokih očekivanja od sebe i okoline, slabo razvijenih kapaciteta suočavanja sa stresom te narušenih porodičnih odnosa. 

“Od svih dobnih skupina, čini mi se da ova najmanje uzima antidepresive. Više su skloni samoinicijativnom uzimanju anksiolitika, lijekova za smirenje”, kazala je dr. Ališahović-Gelo.

Odlazak psihijatru ne znači da ste ludi

Iako je bolja osviještenost ljudi kada je riječ o mentalnom zdravlju i danas postoji stigma vezana za odlazak psihijatru i psihijatrijsku dijagnozu. 

“Imati određeni psihički problem ne znači biti lud. To je problem kao i svaki drugi zdravstveni problem, samo što je za druge dijagnostički nevidljiv”, objašnjava dr. Ališahović-Gelo i dodaje kako je u njenom dosadašnjem iskustvu ukupan broj onih koji traže pomoć psihijatra, ali i psihologa u porastu iz godine u godinu.

Antidepresivi su lijekovi koji se koriste za liječenje depresije, ali i raznih oblika anksioznih poremećaja poput paničnog napada, opsesivno-kompulsivnog poremećaja, raznih oblika fobija, posttraumatskog stresnog poremećaja te generaliziranog anksioznog poremećaja. 

“Oni se najčešće koriste kao jedini lijek u terapiji, a nekada se kombinuju s drugim lijekovima ako postoji potreba. Uporedo s uzimanjem lijekova se radi psihoedukacija i savjetodavni rad, a po potrebi i psihoterapija. Antidepresivi su dobri lijekovi ako se zna za šta se daju, ako se pacijentu objasne sporedni efekti koji se mogu pojaviti, kada mogu očekivati početak djelovanja i koliko dugo se uzimaju”, kazala je Ališahović-Gelo.

Milion prodatih kutija antidepresiva

Prema posljednjim informacijama Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH, a koje se odnose na 2017. godinu, promet antidepresiva iznosi 8.667.413,04 KM, što je 1,4108 posto ukupnog prometa lijekova, što je manje nego 2016. godine kada je potrošeno 10.043.243,16 KM. Podaci o potrošnji antidepresiva u 2018. godini još uvijek nisu obrađeni. 


Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
[contact-form-7 id="257132" title="Report error"]

Komentari

Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

Predizbornu kampanju OO NiP Kalesija počeo skupom u Kalesiji Gornjoj

Počela nova mektebska godina

Barbarez odabrao ekipu za Nizozemsku

MIZ Kalesija: Zaključak o prolongiranju aktivnosti u vrijeme predizbo …

Pripremni Kamp ekipe prve pomoći Crvenog križa TK održava se u Dubn …

CLOSE
CLOSE