Kalesija

CZFBiH: Prijedlog odluke o prestanku stanja prirodne nesreće

Federalni štab Civilne zaštite danas je na sjednici u Sarajevu utvrdio Prijedlog odluke o prestanku stanja prirodne nesreće na području Federacije Bosne i Hercegovine.


Ovaj prijedlog odluke sutra ide na Vladu FBiH.
Očekuje se da će Vlada Federacije usvojiti odluku čime bi se proglasio prestanak stanja prirodne nesreće na području Federacije BiH uzrokovano velikim snježnim padavinama i niskim temperaturama.
Komandant Federalnog štaba Civilne zaštite Jerko Ivanković Lijanović izjavio je na konferenciji na novinare nakon sjednice da je Štab detaljno analizirao situaciju u Federaciji BiH, nakon čega je donesen Prijedlog odluke za Vladu Federacije BiH da se proglasi prestanak stanja prirodne nesreće.
Nakon što Vlada FBiH donese tu odluku, dodao je Ivanković Lijanović, Štab će nastaviti i dalje s radom da isprati sve zapovijedi koje su donesene, prihvati izvještaje iz svih kantona i općina, te napravi konačnu analizu cijelog stanja da bi se utvrdilo ko je uradio dobar posao u vrijeme stanja prirodne nesreće, ali isto tako utvrdilo ko sve nije bio dovoljno pripremljen i nije uradio dobar posao, nakon čega će se poduzeti potrebne mjere.
Današnjoj sjednici prisustvovao je i federalni premijer Nermin Nikšić, koji je izrazio zadovoljstvo što se polako primiče kraju potreba za postojanjem i provođenjem odluke o stanju prirodne nesreće na području Federacije BiH.
Vlada FBiH će sutra razmatrati prijedlog odluke koji je danas utvrdio Federalni štab CZ, a premijer očekuje da će biti usvojen.
Pritom je naglasio da nas sada čeka drugi, po važnosti jednako važan posao pripreme zaštite od elementarne nepogode izazvane eventualnim poplavama te procjena i sumiranje šteta na području Federacije BiH koje su nastale u periodu stanja prirodne nesreće.
– Ono što sam danas zatražio od Federalnog štaba CZ-a je da sumiraju i pripreme jednu detaljnu informaciju, plan zaštite od poplava, kazao je on.
Nikšić je naveo da mu je ta informacija potrebna za sastanak u petak u Banjoj Luci, na kojem bi trebalo da se on, predsjedavajući Vijeća ministara BiH Vjekoslav Bevanda i premijer RS-a Aleksandar Džombić sastanu s premijerom Srbije Mirkom Cvetkovićem i premijerom Crne Gore Igorom Lukšićem.
Na tom sastanku bi učesnici pokušali dogovoriti plan i koordinaciju djelovanja da se ne bi dogodile velike poplave, slične prošlogodišnjim, koje su nastale djelomično i zbog toga što nije bilo međusobne koordinacije u sistemu hidroelektrana u regionu.
Odgovarajući na pitanja novinara vezano za nadoknadu štete pričinjene ovim nepogodama, premijer Nikšić je naveo da nigdje u svijetu nije moguće nadoknaditi svu pričinjenu štetu, ali da će novac koji će biti na raspolaganju sigurno biti iskorišten na najbolji mogući način.
Pritom je naglasio da neko ko je štetu pretrpio zbog nemara i nebrige ne treba da sada traži odštetu.
Na konferenciji je, također, saopćeno da je Federalno ministarstvo raseljenih osoba i izbjeglica samostalno ili u suradnji s humanitarnim organizacijama realiziralo pomoć od 1.276 paketa  i 1.100 litara goriva, odnosno ukupno 52 tone pomoći.

 

FENA

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
[contact-form-7 id="257132" title="Report error"]

Komentari

Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

Rast cijena ulja na svjetskom tržištu, odrazit će se i na BiH

Muškarci izabrali: Najatraktivnijim hobijima smatraju plivanje, fotog …

Hljeb koji se ne mijesi idealan je za sve one koji nisu vješti u prip …

Poziv za prijavu ekipa za Radničke igre u futsalu 2024. godine

Alija Fatić predstavlja BiH na 39. Kongresu FIVB-a

CLOSE
CLOSE