16.maj.2012
Članice Vijeća sigurnosti UN-a pozdravile su napredak ostvaren u BiH po mnogim pitanjima, uključujući dogovor lidera šest vodećih političkih stranaka u BiH 9. marta u Banja Luci o pitanjima državne i vojne imovine.
Kao posebno se izdvajaju dogovor o dva zakona – Zakon o popisu i Zakon o državnoj pomoći, zatim usvajanje budžeta i provođenje neophodnih reformi.
Iako je opšta ocjena da u BiH ostvaren značajan napredak, članice smatraju da je i dalje neophodno prisustvo međunarodne zajednice, OHR-a, odnosno EU, kao i zamjena Dejtonskog sporazuma ustavom BiH.
Predstavnici članica VSUN sinoć su govorili nakon što je visoki predstavnik Valentin Inzko predstavio redovni šestomjesečni izvještaj o provođenju Dejtonskog sporazuma.
Samo je Rusija ocijenila da je Inzkov izvještaj pristrasan i pozvala sve članice VS-a da pročitaju izvještaj koji je Republika Srpska poslala VSUN-a.
Ambasador Rusije Vitalij Čurkin rekao je da je riječ o neobjektivnoj slici i napomenuo da se u izvještaju Republike Srpske vidi da je ovaj entitet uspješniji u svim oblastima, uključujući ljudska prava i ekonomske prilike.
On se oštro usprotivio stranom miješanju u unutrašnja pitanja BiH.
Ambasador SAD u UN-u Rosemary di Carlo pozdravila je značajan napredak koji je BiH ostvarila od posljednjeg izvještaja po pitanju formiranja vlade.
“Pozdravljamo revnost sa kojom je nova vlada počela da rješava pitanja koja su njena odgovornost, uključujući usvajanje budžeta i provođenje neophodnih reformi EU. Usvajanje dva ključna zakona koja traži EU – Zakon o državnoj pomoći i Zakon o popisu predstavljaju ključnu tačku na putu punih evropskih integracija”, rekla je ona.
Ona je pozvala BiH da primjeni odluku Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu u slučaju “Sejdić i Finci” koji će omogućiti stupanje na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
Predstavnica SAD pohvalila je usvajanje zakona o popisu i sistemu državne pomoći, kao i usvajanje budžeta za 2011.
Ona je pozvala BiH da što prije počnu sa primjenom dogovora o raspolaganju vojnom i ostalom državnom imovinom kouji su lideri šest vodećih političkih partija postigli 9. marta ove godine kako bi ispunila uslov NATO za učešće u Akcionom planu članstva.
“Primjena sporazuma o državnoj i vojnoj imovini kompletiralo bi uslove pet plus dva što bi približilo BiH bliže ispunjavanju kriterija Savjeta za provođenje mira za zatvaranje OHR-a. Dok se ne ispune uslovi pet plus dva od ključne je važnosti da OHR dobija dovoljno resursa i političke podrške da zadrži svoj mandat u okviru Dejtonskog mirovnog sporazuma”, rekla je ona.
Ona je istakla da su SAD čvrsto posvećene očuvanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH.
“Duboko smo zabrinuti retorikom koja osporava suvernitet BiH i koja pokušava da minimizira prethodne reforme. U posljednjem izvještaju visokog predstavnika ističu se stalne nacionalističke izjave viših zvaničnika RS-a, čime se opstruiše Dejtonski mirovni sporazum i pominje raspad zemlje. Takve izjave ne pomažu zemlji da krene naprijed i one su neprihvatljive. Umjesto napada na Dejton i ustavnu osnovu zemlje nadamo se da će sve strane nastaviti politički dijalog radi ispunjavanja potreba svih građana”, rekla je ona.
I predstavnik Njemačke pohvalio je političke lidere BiH jer us počeli da prevladavaju svoje razlike i da sarađuju konstruktivo u potrazi za kompromisom.
Kao izazove koji tek predstoje Njemačka je izdvojila primjenu odluke suda u slučaju “Sejdić i Finci”, ocijenivši da je istinski napor da se to riješi preduslov za članstvo u EU, odnosno stupanje na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
Njemačka je istakla da BiH mora ostati na putu reformi, da uhvati korak sa susjedima na putu ka Evropi.
“Odgovornost prije svega leži kod političara BiH, oni moraju da stave interese zemlje u priv plan i za dobrobit svojih građana”, rekao je njemački predstavnik.
Njemačka je istakla da EU ima političku volju i neophodne instrumente da podrži BiH na tom zadatku.
“Pristup EU zasnovan je na jasnom i jednostavnom konceptu. Da bi imala koristi od onoga što EU nudi BiH mora da provede reforme koje će korak po korak voditi zemlju ka EU”, rekao je on.
Njemačka je istakla da je temeljit i dalekosežan monitoring međunarodne zajednice bio neophodnost ranije, ali on nije uspio da stvori podstreke za političare u BiH da traže kompromisna rješenja umjesto zagovaranja nacionilističkih planova.
Njemačka podržava veliki doprinos miru i stabilnosti u BiH za koji je zaslužan OHR u proteklih 17 godina.
“Sada je vrijeme da se fokusira na koncepte i instrumente koji su pokazali da iniciraju pozitivan razvoj događaja, a ne propale pristupe. Evropska perspektiva konačna zauzima centralno mjesto u BiH i sada možemo da priuštimo da oslobodimo OHR zadataka koje ispunjavaju EU i njeni predstavnici na terenu”, rekao je njemački predstavnik.
Što se tiče pitanja imuniteta od zakonske procedure bivših i sadašnjih članova osoblja OHR-a nastavlja da podržava održivo i sveobuhvatno rješenje.
I Kina je govorila u sličnom tonu čiji je predstavnik pozdravio očuvanje mira, progresa u ekonomiji i vladavini zakona. Kina je, takođe, izrazila podršku nezavisnosti i integritetu BiH, pozivajući na poštovanje volje naroda, koegzistenciju svih i rješavanje svih pitanja dijalogom.
I Velika Britanija je ocijenila da je ova godina ključna za BiH i pozdravila je strategiju EU za BiH i saradnju EU i OHR-a.
“Evropska unija treba da pruži podsticaje i vodi BiH naprijed i preuzme vođstvo u BiH sa OHR koji će postepeno smanjivati svoje prisustvo. OHR će, ipak, zadržati ključnu ulogu u održanju Dejtonskog mirovnog sporazuma dok se ne ispune uslovi pet plus dva. U međuvremenu, izvršna ovlašćenja OHR ostaju važan čuvar. Ne smijemo izgubiti strpljenje i žuriti prerano u promjene”, rekao je britanski ambasador Michael Tatham.
Srna