Kalesija

Cijene goriva padaju, u BiH se povećavaju: Umjesto 1.90 po litru, kod nas 2. 40KM!

Ovih dana bilježimo još jedan apsurd u našoj zemlji. Dok cijene goriva zbog nestabilnosti eurozone u Evropi padaju, u BiH se povećavaju, prenosi RTVK.

Distributeri to pravdaju refleksijom povećanja cijena u nekim zemljama regije. Na preko stotinu benziskih pumpi u FBiH u posljednjih desetak dana došlo je do poskupljenja goriva. S obzirom da već odavno auto nije luksuz nego potreba, većina građana će na svom kućnom budžetu itekako osjetiti nova povećanja cijene goriva. Dizel je od početka 2009. godine poskupio za čak 128 posto.

Prema riječima profesora ekonomije Bahrije Umihanića, o cijeni nafte zavise sve privrede.
„Gledajući posljedice na poslovni sektor najviše zbog stalnog rasta cijena nafte troškove povećava sektor snabdijevanja električne energije, plina i vode, zatim obrazovanje, prevoz, skladište i veze, hoteli i restorani, rudarstvo i vađenje ruda, te prerađivačka industrija“, kaže profesor ekonomije Bahrija Umihanić.

Dizel je početkom 2009. godine koštao oko 1,05 maraka, dok je u decembru iste godine koštao 1,28 KM. Početkom 2010. godine koštao je 1,63 maraka, dok je krajem prošle godine koštao 2,10 maraka. Ove godine u januaru litar eurodizela koštao je oko 2,13 maraka, dok sada košta čak 2,40 KM.

Barel nafte je tada koštao 150 dolara, a danas je njegova cijena 117 dolara sa približno istim odnosom valuta. Uprkos tome, kod nas je gorivo (dizel) skuplje. Poskupljenja goriva za sobom lančano povlače sva ostala poskupljenja.

Opasnosti koje za privredu BiH, slijede nakon povećanja cijena, nimalo nisu zanemarive. „Opasnosti se ogledaju u padu proizvodnje i zaposlenosti, rastu cijena i rastu vanjskog duga“, pojašnjava profesor Umihanić.
I dok u Sekciji distributera nafte i naftnih derivata očekuju smanjenje cijena u narednih nekoliko dana bar za jedan od derivata, za šta postoje realni uslovi, za to vrijeme domaći distributeri slobodno formiraju cijene, jer za to imaju zakonski osnov. Prema sadašnjim cijenama barela nafte u svijetu, kod nas bi gorivo trebalo biti maksimalno 1,90 po litru.

Kada je odgovornost u pitanju, i ovoga puta, loptica se prebacuje na nekog drugog. Tako, nadležni opravdanje, nalaze u rafinerijskim cijenama nafte u okruženju. Međutim, građane prevariti ne mogu, oni su svjesni da za ovakve cijene goriva, odgovornost je isključivo na bh. vlastima.

 

—Cijene goriva na benzinskim pumpama u općini Kalesije su daleko iznad 1,90KM,  a litar dizela na većini pumpi košta “samo” 2.40KM.

 

Pratite Kalesija Online na Facebooku

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
[contact-form-7 id="257132" title="Report error"]

Komentari

Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

OK “Bosna” Kalesija domaćin Regionalnog prvenstva FBiH za …

LD „Spreča“ Kalesija – sekcija „Tojšići“: U prirodu će b …

Pripremni meč: Rukometaši Konjuha večeras protiv Krivaje

SP u rukometu: Danska i Francuska ubjedljive u prvom kolu

VIDEO/”U Americi si kao robot, samo radiš i spavaš, hvala joj …

CLOSE
CLOSE