Kalesija 12°

Chelsea se pobjedom oprostio, Galatasaray preokretom do osmine finala!

Portu, PSG-u, Schalkeu, Arsenalu, Malagi, Milanu, Borussiji iz Dortmunda i madridskom Realu sinoć su se priključili Juventus, Shakhtar, Bayern, Valencia, Barcelona, Celtic, Manchester United i Galatasaray

Chelsea je postao prvi tim u istoriji Lige prvaka koji je kao branilac titule ispao u grupnoj fazi takmičenja. Iako su na Stamford Bridgeu pregazili danski Nordsjaelland sa 6:1, plavci nisu dočekali dobre vijesti iz Ukrajine gdje je Juvenstus trebao da izgubi kako bi oni zauzeli drugo mjesto u grupi E.

Nisu ih dočekali. Štaviše, stara dama slavila je pobjedu zahvaljujući autogolu Kuchera iz 56. minute te na taj način osvojila prvo mjesto.

Chelsea je poveo golom Luiza s bijele tačke u 38. minuti, a prednost je duplirao Torres u finišu prvog dijela. Na 2:1 smanjio je John u 46. minuti da bi treći gol za engleski klub postigao Cahill u 51. minuti. Torres je svojim drugim golom u 56. minuti povisio na 4:1, a golijadi su se priključili Mata (63) i Oscar (71).

Dramatično je bilo u grupi H gdje su Cluj i Galatasaray uoči posljednjeg kola imali po 7 bodova i borili se za drugo mjesto. Na kraju u osminu finala ide turski tim koji je velikim preokretom u drugom poluvremenu savladao Bragu u gostima sa 2:1.
Iako je i Cluj na Old Traffordu pobijedio Manchester United sa 1:0, to im je na kraju bilo dovoljno za treće mjesto sa kojeg će evropsku priču nastaviti u Evropskoj ligi.

Bayern je potvrdio prvo mjesto u grupi F i na svojoj Allianz Areni sa 4:1 savladao Bate iz Borisova. Pogotke za Bavarce postigli su Gomez, Muller, Shaqiri i Alaba, dok je poraz gostiju ublažio Filipenko u 89. minuti.

Identičan broj bodova, 13 osvojila je i Valencija. Ipak, zbog lošijeg međusobnog omjera sa Bayernom Španci u osminu finala idu sa druge pozicije. Pogotkom Jonasa sa 11 metara u 36. minuti šišmiši su u gostima savladali Lille.

Iz grupe G u nastavak takmičenja idu Barcelona i Celtic.

Barcelona je sa “polovnim” sastavom odigrala samo 0:0 sa Benficom. Popularni orlovi dugo će žaliti za propuštenim kolosalnim prilikama iz prvog poluvremena te u samom finišu meča. Treba istaći da se pred kraj meča povrijedio Messi kojeg su sa terena iznijeli na nosilima.

Celtic je na svom Celtic Parku golovima Hoopera u 21. i Commonsa u 82. minuti savladao ruski Spartak sa 2:1 i tako se, uz remi Benfice, plasirao u drugu rundu takmičenja. Jedini gol za Spartak djelo je Arija iz 39. minute.

Žrijeb osmine finala Lige prvaka održat će se 20. decembra u Nyonu.

Rezultati:

Grupa E

Chelsea – Nordsjaelland 6:1 (Luiz 38pen, Torres 45, 56, Cahill 51, Mata 63, Oscar 71 – John 46), Shakhtar – Juventus 0:1 (Kucher 56ag).

Tabela

1. Juventus 6 3 3 0 12:4 12
2. Shakhtar 6 3 1 2 12:8 10
3. Chelsea 6 3 1 2 16:10 10
4. Nordsjaelland 6 0 1 5 4:22 1

Grupa F

Bayern – BATE 4:1 (Gomez 22, Muller 54, Shaqiri 66, Alaba 83 – Filipenko 89), Lille – Valencia 0:1 (Jonas 36pen).

Tabela

1. Bayern Munich 6 4 1 1 15:7 13
2. Valencia 6 4 1 1 12:5 13
3. BATE 6 2 0 4 9:15 6
4. Lille 6 1 0 5 4:13 3

Grupa G

Barcelona – Benfica 0:0, Celtic – Spartak 2:1 (Hooper 21, Commons 82pen – Ari 40).

Tabela

1. Barcelona 6 4 1 1 11:5 13
2. Celtic 6 3 1 2 9:8 10
3. Benfica 6 2 2 2 5:5 8
4. Spartak Moscow 6 1 0 5 7:14 3

Grupa H

Manchester U. – Cluj (Alberto  56) 0:1, Braga – Galatasaray 1:2 (Mossoro 32 – B. Yilmaz  58, A. Yilmaz  78).