05.dec.2013
Nakon duboke političke i “budžetske krize” sa početka godine, smjene pa zatim imenovanja nove Vlade polovinom godine, ni kratkotrajno stabilizovanje rada Vlade i Skupštine u julu i septembru, nije donijelo boljitak za građane Tuzlanskog kantona. Vlada, a pogotovo Skupština su zabilježile najlošije rezultate u posljednjih 6 godina.
Budžetska kriza u Tuzlanskom kantonu je i dublja od političke, a vidjelo se iz usvojenog rebalansa budžeta kojim je povećana javna potrošnja od 13 miliona trebala biti pokrivena kreditnim zaduživanjem. Rebalansom je planirano i kreditno zaduženje od oko 60 miliona KM za pokriće akumuliranog deficita i unutrašnjih dugovanja iz prethodnog perioda. Međutim finansijska nestabilnost se do kraja devetomjesečnog perioda dodatno produbila jer su stalni pad prihoda i zadržavanje rashoda na istom nivou, stvorili novi deficit i nelikvidnost. Očito da sa ovakvim planiranjem budžeta, Tuzlanski kanton ulazi u spiralu kreditnih zaduživanja, a ceh neodgovorne politike, nesposobne da poveća zaposlenost, racionalizuje i smanji javnu potrošnju, platiće građani i buduća pokoljenja.
Politički problemi i nestabilnost su obilježili rad vlasti u 5 kantona -TK, ZDK, USK, BPK i KS, ali su svakako najveći uticaj na rezultate rada imali u Tuzlanskom kantonu. Skupština je relaizovala svega 28% od planiranog, a da bi svoj plan za 2013. godinu ispunila u potpunosti, treba da realizuje čak 72% planiranog za ovu godinu u samo 3 mjeseca.
Od planiranih 22 zakona iz Programa rada, razmatrano je svega 6, a samo 4 su usvojena, 2 prihvaćena u formi nacrta i poslata u daljnju proceduru – dok 16 zakona uopšte nije razmatrano. Usvojen je tek svaki peti zakon planiran za realizaciju u prvih 9 mjeseci 2013.g. Ovo predstavlja do sada najlošiji učinak Skupštine u posljednja dva mandata i dodatno govori o tome kakve teške posljedice je politička kriza imala na oblast zakonodavstva. Da bi ispunila sve planirane zakonodavne aktivnosti Skupština u preostala 3 mjeseca treba da donese 19 zakona, što je dosad nezabilježen stepen produktivnosti, te je mala vjerovatnoća da se to i desi. Svega 3 od 16 ukupno usvojenih zakona, i planiranih i neplaniranih, su tzv. temeljni. Ostalih 13 su izmjene i dopune postojećih zakonskih akata.
Nakon parlamentarne krize, krize u izvršnoj vlasti i stabilizacije političkih prilika koja je uslijedila nakon formiranja nove vlade, Vlada Tuzlanskog kantona je pojačala tempo rada međutim od planiranih 207 mjere iz Programa rada, uspjela razmotriti ukupno 115 mjera, čime je ispunila svega 56% planiranog. Kada je u pitanju realizacija devetomjesečnog plana po ministarstvima, ni jedno ministarstvo ga nije u potpunosti realizovalo. Četiri ministarstva su realizovala oko 80 %, a ministarstva sa izrazitim zaostatkom u realizaci planiranog su bila Ministarstvo provosuđa i uprave i MUP sa 50% realizovanog, Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta sa 55% i i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede sa 57%. Najniži stepen realizacije svojih planiranih obaveza – svega 40%, imalo je Ministarstvo zdravstva. Ako se posmatra realizacija cjelokupnog programa rada po ministarstvima, uočavamo da je 7 ministarstva za 9 mjeseci svog rada, dostiglo tek oko polovine svojih planiranih ukupnih obaveza za 2013. godinu.
Očekivanja i najave da će se nakon političkih igara oko Budžeta nova heterogena parlamentarna većina na čelu sa Vladom obratiti javnosti i iznijeti svoje zajedničke ciljeve i priritete na kojima će raditi u nastavku mandata, se nije obistinila. To samo govori da je na djelu puka podjela vlasti u kojoj partnere ne okupljaju ciljevi i interes građana, nego upravo sama vlast.
Zato to vrijeme, u avgustu 2013 broj nezaposlnih u Tuzlanskom kantonu porastao i bio je najveći iakada 100.403, a broj zaposlenih ( 80.539) ne da nije rastao, nego je u odnosu na isti period 2012. godine smanjen za 500.
Alarmantna, najveća stopa nezaposlenosti u BiH i minimalna strana ulaganja, i stanje u posrnuloj privredi , nameću obavezu da vlast Tuzlanskog kantona u posljednjem kvartalu tokom planiranja Budžeta i programa rada za 2014. godinu, svu energiju preusmjeri na traženja rješenja i donošenja mjera i odluka kojima će se hitno mijenjati stanje prvenstveno u oblasti krucijalnih pitanja – investiranja i zapošljavanja. Još uvijek je to u Tuzlanskom kantonu moguće, ukoliko nove političke nestabilnosti i svađe,ponovo ne gurnu u stranu i građana i njihove probleme stoji u saopćenju CCI.