Kalesija 11°

Bosna u Turskoj svake godine umre i oživi

1

Na tromeđi Turske, Grčke i Bugarske, oko tri kilometra od grada Edirne, nalazi se selo Bosna. Ili se, zapravo, ne nalazi. Odgovor je drugačiji zavisno od toga koga pitate. Iako zakonski ne postoji, mještani ovog, faktički, nomadskog naselja s kojima je reporter „Avaza” razgovarao kažu da žive u selu Bosna.

U pravu su i jedni i drugi, jer u selu ne živi stalno više od 15 ljudi koji mogu glasati, pa time ono za vlasti i ne postoji. Porodice njih nekoliko desetina, koje imaju imanja na ovom prostoru, tu žive veći dio godine, ali su zvanično prijavljeni negdje drugo, mahom u obližnjoj Edirni. Selo Bosna svake godine umre i ponovo oživi.

Bosanski šehidi

Selo je bilo stalno naseljeno do 1941. godine, kada je velika poplava izbrisala sve tragove života. Nestalo je i staro šehidsko mezarje, gdje su bili ukopani Bošnjaci naseljeni još u osmansko doba. Niko od mještana ne pamti kako, kada i gdje su ginuli. Niko od sadašnjih mještana ne zna ni kad je selo dobilo ime Bosna, ali znaju da im je porijeklo iz BiH.

Taškn Jilmiz i njegova supruga Mediha veći dio godine provode u selu. Uz turski čaj Taškn nam je ispričao da mu je djed rođen u Bosni. U vrijeme vladavine Kemala Ataturka preko Grčke došao je u Tursku. Pojašnjava nam da su preci današnjih mještana u vrijeme razmjene teritorija Grčke i Turske nastanjeni u ovom području.

– Znam da mi je djed bio iz Bosne i da je iz Grčke došao ovdje. Nikada nisam bio u Bosni. Volio bih doći, ali sada ne mogu. Mnogi dolaze u naše selo da vide Bosnu, ali se iznenade kada vide da je to pravo tursko, a ne bosansko naselje – priča nam Taškn.

2
Taškn sa suprugom Medihom: Sjeća se da mu je djed rođen u BiH

Kao i ostali mještani, među kojima je bilo i onih s bosanskim prezimenima poput Malkoč, i on živi od uzgoja stoke. Priča nam da mještani žive u stalnom strahu, jer su od 1941. muhadžiri, s obzirom na to da se svake godine tri rijeke ujedine i poplave selo.

– Kad voda počne nadolaziti, mi sa stokom napustimo naselje i vratimo se kada se voda povuče. Tako svake godine. Nikada mirno ne spavamo, voda uvijek može poplaviti kuće – priča nam Taškn.

Razmjena teritorija

Na centralnom zidu sobe okačen je samo jedan portret. Taškna i njegove ukućane uvijek posmatra Ataturk. Za njegovo vrijeme su mještani sela Bosna, mahom Bošnjaci, bili naseljeni na ovom području. Jedni to tumače kao posljedicu razmjene teritorija. Drugi su skloniji teoriji da su mještani ovog sela, ustvari, dovedeni kako bi činili svojevrsnu tampon zonu između, u to doba, neprijateljskih država – Turske i Grčke.

Žive u Turskoj, a gledaju u Grčku

3
Mještani žive stotinjak metara od vojnog poligona

Mještani turskog sela Bosna žive u Turskoj, ali golim okom mogu vidjeti grčki teritorij. Selo je stotinjak metara udaljeno i od turskog vojnog poligona.

U ograđenom zemljištu, rezerviranom za potrebe vojske, smješteno je i staro mezarje. Pokušali smo ga obići da bismo se uvjerili u priče da su potomci današnjih mještana iz Bosne. Kao što smo i očekivali, vojska nam nije dozvolila pristup ovom području.

Izvor: Avaz

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
[contact-form-7 id="257132" title="Report error"]

Komentari

Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

Elvire, ti i jesi navikao samo u svoju korist, ali promjena na gore ni …

Dinamičan predizborni skup u Miljanovcima: SDA najavljuje pobjedu

Uspješnu kampanju OO SDA Kalesija završava sutra skupom u JU BKC  …

Potpisan ugovor o realizaciji projekta dovođenja i spajanja gradske v …

Postavljen kamen temeljac za gradnju kampusa Univerziteta u Tuzli

CLOSE
CLOSE