Kalesija 10°

BKC Kalesija: Promoviran roman „Velika avlija“

U okviru programa manifestacije „Dani Povelje”, u četvrtak, 29. avgusta, upriličena je promocija roman „Velika avlija“ autora Izedina Šikala. Osima autora, o knjizi su govorili i književni kritičar i putopisac Hamza Ridžal i književnik Fahrudin Sinanović, direktor JU BKC „Alija Izetbegović“ Kalesija.

Sinanović je kazao da, bez pretjerivanja, roman Velika avlija spada među deset najboljih bošnjačkih romana. Dodao je i da bi svakako trebao naći mjesto u lektiri za srednje škole. Istakao je i da i je jedan od likova u romanu i Ahmed-efendija Dubničanin, Kalesijac koji je živio u Sarajevu i savremenik Mula Mustafe Bašeskije.

– “Velika avlija” Izedina Šikala prati glas Šahzudina, pisara u Bašeskijinom dućanu, i predstavlja izuzetno književno djelo. Glavni narativni tok romana fokusiran je na Šahzudinovo ispisivanje knjige o junaku Husan-begu, ali unutar ovog okvira otvaraju se procjepi kroz koje narator prelazi preko beskonačnog niza bosanskih priča. Ove priče obuhvataju monumentalne događaje iz kolektivne memorije, poput Sarajevskog Purima, Hasanagi Pećka, Ilhamije, Mula Mustafe Bašeskije, Ahmed-paše Džezzara, ali i priče o običnim ljudima koji su bili pritisnuti teretom historije. Radi se o djelu koje će čitaoce uvesti u taj jedan magični svijet Bosne od prije 200 godina. Dok čitate roman imate osjećaj da se radnja zbiva danas, a ne čitate tekst koji je pisan danas a ne prije toliko godina, kazao je između ostalog Hamza Hirdžal, koautor knjige ”Putem svile. Kroz Rumeliju, sjevernu Mezopotamiju, Zavkazje, Havariz i Transoksaniju”.

Velika avlija“ je književni prvijenac Izedina Šikala. Već s prvim romanom Šikalo je zakoračio na veliku književni scenu.

– Može se reći da je pisanje ovog romana trajalo 55 godina, od kada sam naučio prva slova, ali njegovo ispisivanje je trajalo posljednje dvije i po godine. Roman je prepun istinitih likova, a jedan od recenzenata je rekao da svi likovi u romanu izgledaju stvarno i uvjerljivo, pa sam se našalio kako su svi stvarni, ali da neki nisu povijesno potvrđen“, kazao je o knjizi autor Izedin Šikalo.

Naredni događaj u okviru manifestacije Dani Povelje jeste promocija knjige „Bh. pristaništa Klek-Neum i Sutorina u osmanskim dokumentima“ autora dr. Emira Demira, koja je na rasporedu u utorak, 3. septembra, u 19,45 sati, u galerijskom prostoru kalesijskog BKC-a.

Roman se za čitanje može posuditi u kalesijskoj biblioteci. Godišnja članarina je samo 10 KM.

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
[contact-form-7 id="257132" title="Report error"]

Komentari

Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

Gostovanjem u Zenici RK “Konjuh” otvara novu sezonu u Prem …

Najskuplji uvezen automobil u BiH ove godine je Porsche vrijedan skoro …

Svjetski dan prve pomoći: Volonteri Crvenog križa Kalesija uvijek na …

Iz štampe izašlo novo izdanje knjige “Trag vremena” auto …

Minin recept za tulumbe

CLOSE
CLOSE