02.aug.2011
Rok koji je Vijeće ministara BiH postavilo samo sebi u strategiji neće biti ispoštovan
Iako smo čuli najave da bi do gašenja analognog signala u BiH trebalo doći najkasnije do 31. decembra 2011. godine, savjetnik ministra komunikacija i saobraćaja BiH Vlatko Drmić kaže da do toga neće doći jer u našoj zemlji još ne postoji nijedan digitalni link.
Nema šanse
Za članice Evropske unije rok prelaska s analogne radiodifuzije na digitalnu zemaljsku televiziju važi do 2012., dok je za ostale zemlje taj rok 15. juli 2015. godine.
– Vijeće ministara produžilo je rad DTT Foruma, tijela zaduženog za izradu kompletnog i detaljnog akcionog plana digitalizacije, gdje će jasno biti definirani svi rokovi. Iako je strategija koju je donijelo Vijeće ministara, donesena također na prijedlog ovog foruma, predviđala da će kompletna digitalizacija biti izvršena do kraja 2011., iluzorno je uopće i očekivati da ćemo ispuniti taj cilj u strategijom predviđenim rokovima – kazao je Drmić.
On dodaje da bi novi rokovi trebali uskoro biti poznati, nakon što DTT Forum predloži detaljan akcioni plan.
Projekt digitalizacije mikrovalnih veza javnih RTV servisa odvijat će se u dvije faze. U prvoj fazi predviđena je uspostava digitalnih linkova na relaciji Sarajevo – Banja Luka i Sarajevo – Mostar, s odašiljačima za digitalno emitiranje koji će pokriti ova tri grada.
Također, u istočnom prstenu mreže bit će uvezano i pet informativno-tehničkih centara u sistem digitalnih veza i to u Istočnom Sarajevu, Tuzli, Bijeljini, Zenici i Brčkom.
Druga faza podrazumijeva proširenje mreže, uspostavu preostalih prstenova i spajanje drugih informaciono-tehničkih centara (ITC-a). Svaka faza je funkcionalni dio sistema, što znači da će se korist moći vidjeti nakon realiziranja svake faze sistema.
Građani koji imaju novije televizore moći će bez problema primati digitalni signal, jer oni većinom imaju integrirani MPEG 4 digitalni zemaljski prijemnik. Digitalizacijom će gledaoci dobiti bolju sliku i jasniji ton, teletekst koji će funkcijama biti sličan internetu, posebne aplikacije za osobe s invaliditetom, brojne interaktivne mogućnosti itd…
Za korištenje starijih televizora bit će potrebno nabaviti „SeTopBodž“, odnosno digitalni zemaljski prijemnik. Na tržištu košta između 100 i 200 KM. Još ne znamo koliko će država subvencionirati građane prilikom nabavke istog. Moguće je da ćemo se voditi primjerom Hrvatske koja je u prvom valu subvencionirala 70, drugom 50, a trećem 30 posto od ukupne cijene digitalnog zemaljskog prijemnika, što bi, svakako, i ubrzalo sam prelazak na digitalni signal – pojasnio je Drmić.
Ukoliko ne ispoštujemo rok do 2015., frekvencija na kojoj se sada emitira program više neće biti zaštićena od regulatorne agencije niti međunarodnih tijela. Moći će se slobodno koristiti i za druge potrebe, što će dovesti do brojnih problema u radu.
Za projekt 2 miliona eura
Projekt će državu koštati više od 25 miliona eura. Za prve dvije faze izdvojeno je približno sedam miliona KM, a preostali novac bit će investiran u naredne tri godine.
Moguće je poništiti tender
Ministarstvo komunikacija i prometa BiH je putem međunarodnog otvorenog postupka izabralo najpovoljnijeg ponuđača digitalnih mikrovalnih veza i odašiljača za pokrivanje digitalnim signalom.
– Imali smo jednu žalbu, tako da moramo pričekati da Ured za žalbe u skladu sa zakonskim rokovima donese odluku hoće li odbaciti ili poništiti tender. Treba istaknuti da, ukoliko dođe do poništenja postupka, u što sumnjamo, to će biti samo korak unazad, a BiH će i dalje ostati jedina zemlja u regiji bez ijednog digitalnog linka i veoma daleko od ispunjenja konačnog cilja, odnosno potpunog gašenja analogne televizije. U svakom slučaju, odluku Ureda za žalbe, kakva god ona bila, ispoštovat ćemo, što je i naša zakonska obaveza – kazao je Drmić.
Rokovi prelaska na digitalni sistem
2010. – Slovenija
2012. – Srbija
2012. – Hrvatska (prije roka)
2012. – Crna Gora (upitan)
2012. – Albanija (upitan)
Avaz