Kalesija 13°

AKOL: U derbiju 5. kola juniori iz Kalesije slavili protiv AKK Novo Naselje Tuzla, CEZAM zauzeo poziciju koja vodi u doigravanje

U prohladnoj sali MSŠ Kalesija ove nedjelje su digrane utakmcie 5. kola AKOL lige.
Tri ekipe su već od početka lige istakle kandidaturu za sveukupnog pobjedika; NEON Kalesija, AKK Novo Naselje Tuzla i juniorska ekipa KK Bosna Kalesija. I nakon petog kola teško je naslutiti koja će ekipa zauzeti poziciju broj četir, te obezbjediti “play off”.

U prvoj utakmici dana CEZAM Farmavita se nametnuo kao ekipa koja bi mogla biti četvrta nakon regularnog dijela Prve amaterske košarkaške lige u BiH.
Iako su u utakmicu protiv AKK Drina Rile ušli kao apsolutni favoriti, otvaranje utakmice nije bilo niti blizu očekivanog. Momci iz Memića su su opasno zaprijetili, pa je CEZAM tokom prvog poluvremena imao podređenu ulogu. Ipak, u drugom poluvremenu stvari doleze na svoje, te CEZAM-ovci uspjevaju napraviti i veću razliku u svoju korist do kraja meča, 50:28.
AKK Drina Rile je i dalje jedina ekipa bez pobjede u AKOL-u.

Druga utakmica je bila derbi dana, a sastali su se juniori KK Bosna i AKK Novo Naselje Tuzla. Utakmica dvije ekipe, koje su možda i najspreminije u ligi, je bila izuzetno visokog tempa, a dominirale su odbrane kod obije ekipe. Juniori su igrali presing na protivničkoj polovini, pa je dosadašnja lepršava igra Novog Naselja potpuno nestala. Ipak, mladi košarkaši se u napadu nisu snalazili protiv agresivne i jake protivničke odbrane, pa su u većem toku utakmcie imali rezultatski zaostatak. U finišu je malo nedostajalo da po drugi put gledmao produžetke u AKOL-u, ali je ponovo vanjski šut bio saveznik mladića iz Kalesije. Bosna je slavila sa 35:31, te preskočila Novo Naselje na drugoj poziciji. Tuzalci su nakon tri pobjede na poečtkus ezone uvezali i dva poraza.

U trećoj utakmici su igrali Novinari TK i Živinice. Novinarima je ovo bio “posljednji voz” da uhvate šansu za doigravanje, dok su Živinice, ohrabrene sa dvije uzastopne pobjede, sada veoma ozbiljan kandidat za četvrtu poziciju.
Utakmicu bolje otvaraju Novinari, koji su u nekoliko navrata veoma lagano poentirali na koš protivnika. Ipak, pred kraj prvog poluvremena Živinice kreću sa sve češćim šutevima iz vana koji im za kratko vrijeme donosi prednost, koju uspjevaju sačuvati do samoga kraja, ponajprije zbog umora u ekipi Novinari, koji su za ovu utakmicu raspolagali sa šest igrača.
Na kraju zaslužena pobjeda Živinica 39:29, njihova treća uzastopna, sa kojom su ušli u uži krug kandidata za doigravanje.

I četvrta utakmica je bila slična prethodnoj, barem kada su u pitanju borbe za doigravanje. Vukovije bi sa porazom izgubile sve šanse za play off, dok bi pobjeda Miljanovcima donijela četvrtu poziciju.
Cijelim tokom utakmice niti jedna ekipa nije uspjevala napraviti značajniju razliku u svoju korist, a pobjednik s eodlučivao bukvalno u posljendjem napadu. Prvo su Miljanovci pogodili za izjednačenje 37:37, a 20-tak sekudni prije kraja Vukovije pogađaju šut iz kornera za 39:37. Miljanovčani su pokušali brzo izvestu loptu, ali su pogriješili, a momci iz Vukovija su znalački sačuvali loptu do kraja utakmice.

Posljednja utakmica je bila duel do sada neporažene ekipe NEON Kalesija, i tuzalnskog Tušnja, ekipe koja se izgledda udaljava od pozicija koje vode u doigravanje.
“Domaćini” su sjajno otvorili utakmicu, te veoma brzo došli do ubjedljive prednosti. Nešto lošija, u odnosu na dosadašnje utakmice,  odbrana ekipe NEON je omogućila gostima mnogo otvorenih šuteva, što su oni znali iskorisiti te do kraja poluvremena uhvatili rezultatski priključak.
NEON Kalesija je i u drugom poluvremenu krenuo silovito, pa se već nakon prvih pet minuta znao i pobjedik ovog meča. U jendom trenutku prednost je iznosila čak 18 poena, ali Tušanj na kraju pogađa nekoliko šuteva za konačnih 51:42.
Peta uzastopna pobjeda NEON-a, za ubjedljivo prvu poziciju, i treći poraz Tušnja, sa kojim su pali na sedmu poziciju.