24.feb.2012
Novi turski ambasador u našoj zemlji Ahmet Jildiz (Yildiz), nakon što je u proteklom periodu imao intenzivne diplomatske aktivnosti u BiH, u okviru kojih je održao niz sastanaka sa bh. zvaničnicima, svoj prvi intervju za bh. medije dao je “Dnevnom avazu”.
Jildiz, koji je u protekla dva mandata obavljao izuzetno važne ambasadorske funkcije u Saudijskoj Arabiji i Iraku, detaljno je proučio političke prilike u BiH, a ekskluzivno je za “Dnevni avaz” iznio svoje prioritete za predstojeći mandat.
Ovaj iskusni turski diplomata, da se već sada zaključiti, dosljedno će provoditi politiku aktuelnih vlasti i ministra vanjskih poslova Turske Ahmeta Davutolua (Davutoglu), koja znači bespogovorno zalaganje za stabilnost BiH.
Lični izazov
Koji je Vaš dojam, nakon što ste imenovani za ambasadora u BiH? Je li to poseban izazov za Vas, s obzirom na to da ste ovu funkciju ranije obavljali u Saudijskoj Arabiji i Iraku? Šta nam možete kazati nakon što ste obavili sastanke sa skoro svim dužnosnicima u BiH?
– Bosna i Hercegovina ima mnogo prirodnih ljepota i kulturnog blaga. Želio bih putovati širom ove zemlje koliko je moguće. BiH je vrlo važna zemlja za Tursku. Povezuju nas historijske i kulturne veze. Imamo brojnu bosansku dijasporu koja živi u Turskoj. Sve što se ovdje događa, utječe i na moju zemlju. Ovo je važna funkcija za bilo kojeg turskog diplomatu. Ova funkcija za mene je od velike važnosti, profesionalno i lično.
Budući da sam stručnjak za Bliski istok, imao sam priliku da pažljivo pratim dešavanja u Bosni i Hercegovini za vrijeme mog mandata u Džedi (Saudijska Arabija), gdje sam bio zastupnik u Organizaciji islamske konferencije (OIC). Dakle, ja sam upoznat s posljedicama rata u BiH, zatim sa slabostima u političkom sistemu, kao i s drugim pitanjima koja se tiču BiH.
Nakon obavljanja funkcija u Iraku, znam šta znači postojanje različitih etničkih grupa u političkom sistemu i kako to utječe na dnevnu politiku. Dakle, u skladu s mojim dosadašnjem iskustvom, ja ću naporno raditi na daljnjem poboljšanju odnosa između Turske i Bosne i Hercegovine, kao i za integritet i stabilnost BiH i prosperitet svih njenih građana.
Pokušat ću se sastati s predstavnicima svih etničkih grupa, političkih stranaka i vjerskih zajednica, jer imamo jednak odnos sa svima koji se brinu o jedinstvu i stabilnosti BiH.
Šta će biti Vaši prioriteti u BiH? Ova država nalazi se u veoma problematičnoj situaciji, politička situacija je teška, uprkos tome što je državna vlast nedavno formirana.
– Sretan sam da je, nakon više od godinu, od oktobra 2010., napokon formirano Vijeće ministara BiH. Državni budžet za prošlu godinu također je odobren. Dakle, BiH je početkom 2012. u vrlo optimističnom raspoloženju. Postignuto je rješenje šest stranačkih čelnika, a usvajanjem važnih zakona pokazuje se da u BiH postoji klima kompromisa. Ja sam optimista po karakteru, a optimista sam i u vezi sa BiH. Moj prioritet ovdje, što je uvijek bio i prioritet Turske, jeste raditi za dobrobit BiH.
Mi u potpunosti podržavamo integracije BiH u euroatlantske institucije. Zato ocjenjujemo postignuti dogovor stranka 28. decembra 2011. o “evropskim pitanjima” veoma dobrim. Naglasak na rješavanju zahtjeva za članstvo u EU je jak, stoga mora doći i pozitivan signal. Mislim da je konsenzus o vojnoj imovini ono što nedostaje. Iskreno se nadamo da će stranke moći doći do konsenzusa o ovom pitanju, a po mogućnosti prije samita NATO-a u Čikagu, koji će biti održan u maju, tako da BiH može napredovati u procesu priključenja NATO-u bez ikakvog daljnjeg odgađanja.
Direktni kontakti
Hoćete li poduzeti neke diplomatske aktivnosti prema Republici Srpskoj, odakle stalno dolaze opstrukcije te negiranje države BiH?
– BiH je jedna država koja se sastoji od dva entiteta. Poštujemo ustavnu strukturu i teritorijalni integritet zemlje. Ja sam na ovoj funkciji postavljen u BiH, a ne u Federaciji BiH. Naravno, ja ću imati direktne kontakte s dužnosnicima RS. Imamo kontakte s oba entiteta na svim nivoima.
Kao što znate, prošle godine ministar vanjskih poslova Turske Ahmet Davutolu posjetio je Banju Luku, gdje se sastao s predsjednikom RS Miloradom Dodikom. Kao država, mi imamo otvorenu komunikaciju sa svim političkim akterima u BiH. I ja sam posjetio Banju Luku, gdje sam se sastao sa čelnicima RS.
Nažalost, svjedoci smo nedostatka turskog javnog i privatnog sektora u RS. Ambasada će biti u kontaktu s institucijama RS, kao i privatnim sektorom radi poboljšanja odnosa na svim područjima.
Neću komentirati ništa specifično u vezi s izjavama političara iz ovog entiteta. No, turska politika potpuno odbacuje svaku izjavu ili radnju koja dovodi u pitanje ili potkopava teritorijalni integritet BiH. No, ako neke stranke ili grupe imaju pravna pitanja, ona se trebaju rješavati unutar zemlje.
Odluka OHR-a
Kakvo je Vaše mišljenje o okončanju supervizije za Brčko Distrikt i zatvaranju OHR-a? Je li došlo vrijeme za ove aktivnosti?
– OHR i status Brčkog bitni su elementi dejtonskog sistema. Međunarodna zajednica obznanila je uvjete za zatvaranje OHR-a te okončanje supervizije u Brčkom. Naravno, odluka o tako važnim stvarima zahtijeva jasnu predanost i povjerenje zainteresiranih strana u postupku.
Uloga Turske na Balkanu postaje sve jača, kao i angažman ove države u stabilizaciji odnosa u državama bivše Jugoslavije. Čak i SAD žele da Tursku ima prednost na Balkanu u odnosu na Rusiju. Znači li to da će Vaša zemlja imati veću ulogu u rješavanju glavnih problema u BiH?
– Naša politika ne temelji se na rivalstvu, nego na saradnji. Turski odnosi s balkanskim zemljama i Rusijom su izvrsni. Turska i sve zemlje članice Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira rade na napretku BiH i na njenom boljem funkcioniranju, zatim na održivosti političkog sistema, boljem funkcioniranju ekonomije, privlačenju investicija, kao i za veći prosperitet njenih građana.
Ako nam se da prilika da pomognemo održavanju političke stabilnosti i da damo doprinos za razvoj ovog kraja, onda ćemo se, sigurno, potruditi da sve navedeno postignemo. Ko tvrdi da Turska ima neku skrivenu agendu ili da je turska politika štetna za ovu regiju, upravo sam čini veliku štetu regiji. Naše inicijative i akcije ostat će pozitivne.
Bolja ekonomska saradnja koristila bi nam
Gdje vidite mogućnosti za jaču saradnju između BiH i Turske?
– Naši odnosi su izvrsni. Mi imamo vrlo dobre kontakte na svim nivoima. Također, imamo vrlo česte uzajamne posjete. Ti bliski i česti kontakti omogućavaju vrlo otvorene i plodne razgovore između naših visokih dužnosnika.
Ako kažem da skoro svaka institucija u Turskoj sarađuje na barem jednom projektu s kolegama u BiH, vjerujem da ne bih pretjerao. Bliski odnosi nisu samo ograničeni na političku sferu. Mnogi gradovi u Turskoj imaju svoje prijateljske gradove u BiH.
Vrlo često, BiH je domaćin turskih umjetnika, pisaca, itd. Ali, naši ekonomski i komercijalni odnosi daleko su ispod očekivanja. Kada pogledate na opseg i omjer trgovinske razmjene i ulaganja, vidjet ćete da to ne odražava stvarni potencijal. Zato bih želio da to bude jedan od prioriteta za vrijeme mog mandata, da više radim na jačanju poslovnih odnosa. Vjerujem, povećanje poslovanja između naših zemalja bilo bi korisno za obje naše zemlje, kao i za cijelu regiju.