Zajedničko djelovanje u sistemu primjene važećih propisa iz oblasti obrazovanja u Tuzlanskom kantonu osnovni je preduslov sprečavanja negativnih posljedica na terenu. Zaključak je ovo predstavnika resornog ministarstva i Kantonalne uprave za inspekcijske poslove, a akcenat je prvenstveno na zapošljavanju u školama, zbog čega i inspektorima stižu brojne prijave. Stoga se u narednom periodu očekuje i novina u kontrolama.
Rješavanje problema u oblasti obrazovanja, kulture i sporta na području Tuzlanskog kantona prioritet je rada resornog ministarstva i kantonalnih inspektora. Naročito je riječ o problematici vezanoj za konkursne procedure za prijem uposlenika u osnovne i srednje škole, što je, nažalost, već duže vrijeme i gorući problem u našem Kantonu.
„Mi ćemo pokušati nizom ovakvih sastanaka da tu saradnju još više produbimo, da napravimo još veće iskorake i da ljudi na terenu imaju što bolje informacije o tome šta rade i Ministarstvo i inspekcije“, istakao je Zlatan Muratović, ministar obrazovanja u Vladi TK.
Prvi čovjek Kantonalne inspekcije kaže da će ova Uprava nastaviti vršiti kontrole upošljavanja, kako po predstavkama škola, tako i građana. Svjesni problema koji sve više uzima maha, u narednom periodu bi se mogla očekivati i novina, kada je riječ o ovakvim kontrolama.
„Da u svoj plan rada uključimo i donesemo obavezu obilaska škola i kontrolisanja konkursa kada su oni u toku, odnosno najčešće to u septembarskom periodu“, kazao je Amel Mehanović, direktor Uprave za inspekcijske poslove TK za RTV Slon.
„Problemi su ogromni. Imamo slučajeve zapošljavanja bez konkursa, zaključivanja ugovora o radu na neodređeno vrijeme bez konkursa. Kad su u pitanju oblasti inspekcije za obrazovanje, mi tu donosimo rješenja. Žalbe na ta rješenja, kao drugostepeni organ, rješava Ministarstvo“, napominje Svjetlana Pejić, glavna inspektorica za obrazovanje, nauku, kulturu i sport.
Prijave neregularnosti zapošljavanja u školama prisutne su godinama i već nakon obavljene konkursne procedure, obično uslijede i problemi, kako aplikantima, tako i nadležnim organima. No, jedan od problema sa kojim se suočava i kantonalna inspekcija je nedostatak kadra, pa tako u Inspektoratu obrazovanja trenutno rade samo dva inspektora.
„Ja sam sugerirao da mi čekamo usvajanje novog zakona o državnoj službi i kada on bude usvojen u Skupštini, mi ćemo ući u popunu radnih mjesta u Inspektoratu obrazovanja“ napominje Mehanović.
No, pored goružeg problema – zapošljavanja u školama, nadležni su saglasni da je neophodno veće uključenje inspekcije i u mnogim drugim oblastima, kao što je nadzor sportskih klubova, oblast kulture i slično.