05.jan.2016
U Dejtonskom sporazumu piše da svako ima pravo učiti svoj jezik, a oni ni to ne poštuju. Iz Dejtonskog sporazuma uzimaju ono što njima odgovara, a što im ne odgovara, oni to jednostavno ignorišu.
Đačke knjižice o postignutom uspjehu nisu podijeljene osnovcima Prve osnovne škole u Srebrenici i “Sveti Sava” u Zvorniku, iako je završeno prvo polugodište. Ovu informaciju za Faktor je potvrdio Hamdija Fejzić, potpredsjednik Skupštine općine Srebrenica.
-Knjižice su podijeljene tamo gdje su roditelji pristali da im djeci piše u knjižicama jezik bošnjačkog naroda, a oni koji nisu pristali na to, nisu ni dobili knjižice – rekao je Fejzić.
Nedopustivo
On dodaje kako se ovim činom pokazuje da vlasti u Republici Srpskoj diktiraju samo pravac koji odgovara njima i da se ljudska prava osporavaju, posebno bošnjačkom narodu.
-Ma, vlast u Republici Srpskoj neće da poštuje ni presudu Ustavnog suda, a kako onda očekivati da ispuni ovo s jezikom. Recimo, u Dejtonskom sporazumu piše da svako ima pravo učiti svoj jezik, a oni ni to ne poštuju. Iz Dejtonskog sporazuma uzimaju ono što njima odgovara, a što im ne odgovara, oni to jednostavno ignorišu. Oni zaokružuju krug oko Republike Srpske koji žele da odvoje, ali volja Bošnjaka treba da se ispuni kada govorimo o jeziku i u tome treba da nastavimo dok ne dobijemo – poručio je Fejzić.
Alija Tabaković otac je dvoje djece koji idu u Prvu osnovnu školu u Srebrenici. On kroz razgovor za Faktor govori kako je nedopustivo ovo što se dešava. Navodi kako je došla učiteljica i rekla da su nastavnici dobili naredbu da se ne dijele knjižice.
-Ovo je skandal šta se radi djeci. Te učeničke knjižice nisu vlasništvo škole kao ni ministarstva, one su vlasništvo naše djece i mi smo ih kupili svojim novcem. Do sada nikada nije bilo da su škole čuvale knjižice. Od pamtivijeka se znalo da se knjižice donesu pred raspust kako bi se upisale ocjene i nakon toga vratile djeci, odnosno roditeljima. Ovo je presedan u obrazovnom sistemu, doduše, to dolikuje čitavom sistemu u Republici Srpskoj koji je sav nakaradan – poručuje, ljutitim glasom, Tabaković.
Ništa smireniji nije bio ni Muhizin Omerović, čija djeca idu u školu u Konjević Polju. U knjižicama im piše bosanski jezik, ali on je bio jedan od prvih roditelja koji su zatražili da sva djeca u Republici Srpskoj izučavaju bosanski jezik i grupu nacionalnih predmeta.
Pat pozicija
-Sada su u pat pozicijama i škole i resorno ministarstvo, jer ne smiju da pišu ni bosanski jezik, kao ni jezik bošnjačkog naroda. Do kraja školske godine mora se naći rješenje, jer ne mogu ostati prazne rubrike. Problem je u tome što ogroman broj roditelja ovdje ne vodi računa o tome što rade njihovoj djeci. Mislim da postoji jedna odrađena doza straha ili nezainteresovanosti, ali ne mogu vjerovati kako ljudi nisu svjesni tog problema – rekao je Omerović.
U bratunačkim osnovnim školama podijeljene su knjižice, a učenicima bošnjačke nacionalnosti upisano je jezik bošnjačkog naroda.