Kalesija

Lukavački Intral ušao u halu tuzlanske ”Aide”: Sa biroa ponovo na posao

aidaLukavačka firma za proizvodnju obuće Intral BH prije dva dana ušla je u zakup proizvodne hale u uništenoj Fabrici obuće ”Aida” u Tuzli, u kojoj je nedavno pokrenut stečajni postupak.

U renoviranu proizvodnu halu površine oko 5.000 kvadratnih metara lukavački Intral je preselio jedno cjelokupno postrojenje iz Lukavca, zajedno sa 250 radnika koji su u njemu radili.

Otvoren oglas

Ovim je stvoren i jedan od preduslova da se u ovom postrojenju uposli i pedesetak radnika ”Aide”, koji su od 18. novembra, kada je stečaj pokrenut, na evidenciji Zavoda za zapošljavanje. Sve ovo je rezultat sporazuma koji je Vlada TK-a prije pokretanja stečaja sklopila sa ovom lukavačkom firmom. Ove informacije nam je potvrdio i direktor Intrala Alija Šehović, prema čijim riječima bi do kraja godine Intral trebao uposliti 50 bivših radnika ”Aide”.

– Mi smo već uputili dopis Zavodu za zapošljavanje i otvorili oglas za upošljavanje radnika i naravno da želimo iskusne ljude koji znaju posao, a to su svakako radnici iz ”Aide”. Neka slobodno dođu i odazovu se na oglas, kazao nam je Šehović.

Ovo nam je potvrdio i trenutni stečajni upravnik u ”Aidi” Mehmed Krainović, kazavši kako je proces upošljavanja ”Aidinih” radnika već u toku. Kazao nam je i to kako je prilično izvjesno da će se ovo desiti, s obzirom na to da Intral ima namjeru proširiti tuzlanski pogon i zakupiti i dodatni prostor, u kojem bi bilo angažovano do 450 radnika.

– Radnici ”Aide” će imati prednost, prvo zato što su to radnici ”Aide”, ali prvenstveno zato što ovaj poslodavac nije u poziciji da u TK-u nađe kvalifikovanu radnu snagu. Mislim da je angažovanje bivših radnika ”Aide” najmanji problem, jer potražnja svakako postoji. Međutim, vidjet ćemo hoće li taj način rada, a to je prava proizvodna traka, odgovarati ovim radnicima, dodao je Krainović.
Iako se čini da za radnike ”Aide” ima nade, isto se ne može reći i za samu ”Aidu”, koja, po svemu sudeći, neće pratiti pozitivne primjere Dite ili TTU-a, s obzirom na ogromna dugovanja.

Stečajni postupak pokrenut je nakon što je izvještaj pokazao da su ukupna dugovanja ”Aide” veća od 50 miliona KM.

– Govoriti o pravom stanju u ”Aidi” nije moguće u ovom trenutku, s obzirom na to da nemamo sve ulazne elemente, a to ćemo imati tek nakon Skupštine povjerilaca. Na bazi ranijeg izvještaja, obaveze ”Aide” su oko 50 miliona KM, međutim, sasvim je sigurno da će se to povećati nakon Skupštine povjerilaca, kada bi oni trebali prijaviti svoja potraživanja, kazao je Krainović.

Uvezivanje staža

Najviše dugovanja je prema radnicima i ona iznose oko 40 miliona KM, od čega čak 25 miliona otpada na poreze i doprinose. Ostali povjerioci su uglavnom banke i dobavljači.

Pokretanjem stečaja otpušteno je svih 316 radnika ”Aide”, nakon čega je stečajni upravnik angažovao njih 16, da pomognu pripremu dokumentacije za stečaj, te da osiguravaju objekte. Svih 300 radnika je trenutno na evidenciji Zavoda za zapošljavanje, a prema obećanjima kantonalne Vlade i sporazuma koji je ona potpisala sa radnicima, svima njima bi trebao biti uvezan radni staž.

Podsjećamo, za ovu namjenu Vlada će u naredne tri godine izdvojiti oko šest miliona KM, od čega do kraja ove dva miliona, a prioritet u zbrinjavanju će imati radnici koji u tekućoj godini budu ispunjavali uslove za odlazak u penziju piše Oslobođenje.

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
[contact-form-7 id="257132" title="Report error"]

Komentari

Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

MIZ Kalesija: Predavanje za mlade na temu “Masovne grobnice u Bo …

KK Basket Živinice dočekuju neporaženu ekipu prvenstva, očekuje se …

Rast cijena ulja na svjetskom tržištu, odrazit će se i na BiH

Muškarci izabrali: Najatraktivnijim hobijima smatraju plivanje, fotog …

Hljeb koji se ne mijesi idealan je za sve one koji nisu vješti u prip …

CLOSE
CLOSE