Kalesija

Eurointegracije: Loše vrijeme za pčelare

Prije skorašnjeg pristupanja Uniji proizvođače u Hrvatskoj sve više brinu zabrane tradicionalnih proizvoda, koje stižu iz sjedišta evropske administracije u Briselu.

EU nameće različita ograničenja zbog kojih više neće biti moguća proizvodnja i plasman proizvoda na način koji je do sada bio uobičajen.

Zbog toga se hrvatski proizvođači plaše gubitaka, a iste strepnje imaju i privrednici iz drugih balkanskih zemalja, poput Srbije, gdje se takođe može očekivati usvajanje briselskih direktiva.

Neki proizvodi se više neće moći nazivati svojim tradicionalnim imenima. Ista sudbina očekuje i paški sir, slavonski kulen, dalmatinski pršut, koji nisu zaštićeni proizvodi u EU, prenio je SEEbiz.eu.

Hrvatska je dobrodošla u EU, ali bez svojih proizvoda ili njihovih tradicionalnih naziva pod kojima se proizvode vijekovima i pod kojima su postali poznati na mnogim tržištima – navode hrvatski mediji.

I Srbiju čeka slična sudbina.

Tako je proizvođače uznemirila vijest da EU zabranjuje prodaju ljekovitog bilja, prirodnih lijekova i meda ako nisu izvršena odgovarajuća višegodišnja istraživanja i dobijen certifikat za ulazak na tržište Unije koji košta 100 hiljada eura.

Proizvođači iz Srbije /i Hrvatske/ to tumače kao zabranu alternativnog načina liječenja i obustavljanje proizvodnje za mnoge male proizvođače meda i ljekovitog bilja, koji neće biti u stanju da finansijski izdrže takva pravila, prenio je Capital.ba.

Potencijalni gubici se mogu sagledati iz sadašnjeg obima proizvodnje i prodaje.

U Hrvatskoj je pod ljekovitim biljem i čajem više od 4.000 hektara, a prosječna godišnja proizvodnja čaja iznosi oko 80 tona, dok hrvatski prosječni izvoz ljekovitog bilja iznosi oko sedam miliona dolara.

U Srbiji je proizvodnja čajeva sve profitabilniji posao i njime se bavi oko 100 proizvođača. Pogotovo je proizvodnja meda u Srbiji perspektivna, s obzirom na to da prirodne okolnosti omogućavaju izuzetno povoljne uslove za gajenje pčela, a prema mišljenju stručnjaka, potencijal proizvodnje meda u Srbiji veći je od milion košnica, sa prinosom od oko 20 kilograma meda po košnici.

Trenutno Srbija plasira med u inostranstvu u vrijednosti od pet miliona eura, dok se mogućnost prodaje procjenjuje čak na 40 miliona eura.pcele

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
[contact-form-7 id="257132" title="Report error"]

Komentari

Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

SP u rukometu: Danska i Francuska ubjedljive u prvom kolu

VIDEO/”U Americi si kao robot, samo radiš i spavaš, hvala joj …

Iz Kikača u Donje Vukovije: Husić prvo pojačanje Vukova ove zime

Vijećnici u Živinicama izglasali da im se poveća paušal na 1.300 K …

Počela trodnevna edukacija za 65 asistenta u nastavi u radu sa djecom …

CLOSE
CLOSE