Kalesija

FOTO/ Nije sve u veličini: Upoznajte najmanje zemlje na svijetu!

Nije sve u veličini. Neke od najmanjih zemalja često su među najpoželjnijim turističkim odredištima, a neke od njih imaju i najviši prihod po stanovniku na svijetu

Ipak, među najmanjim zemljama svijeta postoje i one koje su vrlo siromašne, ali i mjesta za koja su čuli samo najvjerniji poznavatelji atlasa i skupljači poštanskih maraka. Često su i otoci, ali sve koji su ih posjetili ostavljaju bez daha.

Monako, 1,95 kvadratnih kilometara

Tragate li za otmjenošću, došli ste u pravu kneževinu. Monako je osnovan davne 1297. kada je François Grimaldi od talijanskih suparnika oduzeo utvrdu koja još uvijek dominira krajolikom. Samostalna država od 195 hektara smještena na uskom obalnom pojasu utočište je bogatih i slavnih. U lokalnoj katedrali pokopana je glumica Grace Kelly koja je udajom za princa Rainiera postala princeza od Monaka. Obilazak pješice olakšavaju javni liftovi i uspinjače koji svladavaju strme uzvisine.

Grenada, 344 kvadratna kilometra

Ovaj ovalni komad kopna, poznat i kao otok začina jer, među ostalim, proizvodi ogromne količine muškatnog oraščića, ima neke od najspektakularnijih karipskih prirodnih prizora. Iz obalne ravnice izdižu se vulkankse litice i raskošne prašume poput one zaštićene u nacionalnom parku Grand Etang. U tom je parku i vodom ispunjeni krater za koji legenda kaže da nema dna. Spektakularne staze vode do slapova Concord Falls, a nezaobilazan je i nacionalni park Levera.

San Marino, 61 kvadratni kilometar

Zbog nadmorske visine na kojoj se nalazi San Marino pogled na ovu enklavu u središnjoj Italiji činit će vam se kao da iz aviona gledate na vrhove snijegom prekrivenih Apenina. Grad koji je 301. godine osnovao klesar imenom Marino za sebe tvrdi da je najstarija republika na svijetu. Posjeta državi zaleđenoj u srednjem vijeku nije potpun bez obilaska tri impozantne tvrđave u kamenim liticama od kojih najstarija Rocca Guaita datira iz 10. stoljeća. Također posjetite i jezoviti muzej mučenja koji koristi dijagrame kako bi objasnio metode koje su se koristile.

Malta, 316 kvadratnih kilometara

Na ovom otoku nikada nećete reći da se nema što raditi, jer se tokom cijele godine, a posebno ljeti, na Malti održava velik broj festivala. Među najpoznatijim su festival mediteranske hrane, festival vatrometa i jazz festival. Željnima istraživanja na raspolaganju su i malteški otoci, posebno oni nenaseljeni, te unutrašnjost najvećeg otoka s ostacima drevnih stanovnika.

Maršalovi otoci, 181 kvadatni kilometar

Majke i feministice čeka posebna dobrodošlica kada posjete ovaj lanac od 60 koraljnih atola u Tihom okeanu. Vjerovatno stoga što je većina od 52.000 stanovnika zadržala matrijarhalnu tradiciju drevnih stanovnika i od mlade dobi uče biti pristojni prema ženama i poštovati ih. Otočje je poznato po sočnim kokosima i jedno je od najboljih svjetskih odredišta za ronioce jer njegovo podmorje uz beskrajne hridi krije i olupine mnogih brodova iz Drugog svjetskog rata. Atol Wotje smatra se najljepšim na svijetu.

Sveti Kristofor i Nevis, 261 kvadratni kilometar

Ova država često se uspoređuje s tropskim rajem, možda i zbog toga što je ključni vladin cilj zaštita i očuvanje okoliša. Zakoni brane građevine veće od najviše palme, a plaže su i dalje netaknute. Državu čine dva otoka, veći Sveti Kristofor prekriva gusta prašuma, dok unutrašnjošću dominira planinski lanac s vrhom Liamuiga i neaktivnim vulkanom. Na otocima je i nekoliko rijeka s čistom, pitkom vodom.

Maldivi, 298 kvadratnih kilometara

Kao i kod većine udaljenih otoka, jedna od najboljih stvari kod Maldiva je to što su u središtu okeana. Posebno su poznati zalasci sunca na nekom od 200 nenaseljenih otoka, od ukupno dvije hiljade koliko ih broji ovaj otočni lanac. Uz prizore i razdragane delfine koje nećete naći ni u jednom vodenom parku popularni su i izleti u noćni ribolov tokom kojeg će i najveći neznalica uspjeti izvući punu udicu. Tokom dana možete birati između kupanja, sunčanja i ronjenja u kojem ćete plivati za egzotičnim ribama uz koridore koralja.

Lihtenštajn, 160 kvadratnih kilometara

Unatoč vicevima koji se o ovoj zemlji pričaju u obližnjoj Švicarskoj i Austriji Lihtenštajn može mnogo toga ponuditi putniku otvorenih pogleda. U njegovih 160 kvadratnih kilometara nalaze se vrhunske skijaške staze čije je središte u zaseoku Malbun koji je ‘proizveo’ 11 olimpijskih medalja u alpskim disciplinama. Biciklom se može prijeći 90 kilometara staza u dolini Rajne i oko planine Eschnerberg.

Tuvalu, 26 kvadratnih kilometara

Devet atola i otoka pod zajedničkim nazivom Tuvalu čine jednu od najizoliranijih neovisnih nacija na zemlji koja se smjestila u netaknutoj idili Tihog okeana. Zbog visokih troškova prevoza Tuvalu je još uvijek rijetko posjećen, no ima prekrasna mjesta za ronjenje uz koraljne grebene, nenastanjene plaže i rajskoj vrijeme osim tijekom sezone uragana. U tom idiličnom okruženju ples i pjesma i dalje su najdraža zabava.

Nauru, 21 kvadratni kilometar

Glavna svrha putovanja u ovu najmanju otočnu republiku na svijetu danas je, nažalost, obrazovanje. Iako su ga evropski doseljenici zbog bujne vegetacije i gostoljubivih mještana nazvali Ugodan otok Nauru je postao izvanredan primjer lošeg upravljanja resursima. U samo 50 godina konzorcij britanskih i australskih rudarskih kompanija uništio je 80 posto. Boraveći u pustoši koja je to postala zbog vrijednih fosfata može se naučiti šokantna lekcija kako ljudska pohlepa može devastirati ekosustav.

 

tportal.hr

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
[contact-form-7 id="257132" title="Report error"]

Komentari

Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

Izdato narandžasto upozorenje za sutra

Mersihin recept za čupavce

VIDEO/Ervinova priča o kolekcionarstvu počinje još od 1997.godine: …

VIDEO/Prvi sajam kolekcionarskih autića u Kalesiji okupio 17 izlagač …

Razmislite: Koliko vas zaista košta taj tiket? -pitaju vas učenici s …

CLOSE
CLOSE