Kalesija

Koji su simptomi i kako se zaštiti od polenskih alergija!?

Sa prvim toplim, proljetnim danima počinje i sezona cvjetanja polena drveća, što kod osoba koje su alergične može izazvati neprijatne simptome, a stručnjaci savjetuju da ne treba izlaziti napolje ili otvarati prozore ujutru kada je kocentracija polena najveća, kao i da se, ako su simptomi jači zatraži pomoć ljekara.
Najčešći simptomi su kijavica, crveni, otečeni kapci, crvenilo na licu i tijelu, umor i iscrpljenost, zapušen nos ili pojačana sekrecija iz nosa, učestalo kijanje, svrab u nosu i očima, nerijetko i zapušen nos..
U otklanjanju tegoba pomažu lijekovi antihistaminici i kortizon, ali najefikasnija zaštita je vakcina koja ublažava ili potpuno otklanja simptome alergije i alergijskog rinitisa.
Alergolog Žikica Jovičić kazao je da sada, na početku sezone najprije cvjeta polen drveća, a među prvima su lijeska i breza, kada osobe koje su alergične mogu da osjete prve tegobe.
On je, međutim, kazao da su za sada kocentracije polena tog drveća niske, pa veće tegobe mogu imati samo oni koji su izrazito alergični.
Krajem marta i početkom aprila počinju da cvjetaju trave, a od sredine jula pa sve dok to vremenske prilike dozvoljavaju cvjetaju i korovske biljke.
Nakon toga, od avgusta smetnje alergičnima mogu da prave velike kocentracije polena ambrozije.
Jovičić je kazao da se iz godine u godinu povećava broj ljudi koji pati od nekog oblika alergije, a prognoze evropskih stručnjaka ukazuju na to da će do 2020. ili 2030. godine polovina stanovništva imati probleme sa inhalacionim alergenima.
Zbog neprijatnih simptoma koji mogu da dovedu i do gušenja kod osoba za koje se posumnja da su alergične na polene neophodno je uraditi test kod alergologa.
Najbolji lijek za alergiju je da se ukloni sve što može da stvori probleme, kazao je dr Jovičić navodeći da se osobama alergičnim na polene savjetuje da u sezoni cvjetanja što manje vremena provode u prirodi, da stanove provetravaju samo u kasnim noćnim satima, kada je smanjena koncentracija polena u vazduh, da prije ulaska u stan istresu stvari, po potrebi i operu, potom da operu kosu, redovno mijenjaju posteljinu, čiste prašinu u sobi….
Takođe je kazao da osobe koje imaju simptome, a nisu se testirale, najbolje je da odu kod ljekara kako bi utvrdili na šta su tačno alergični, a da im se potom i propiše terapija.
Najčešće se koriste antihistaminici i kapi za nos, a jedini lijek koji može da izmijeni reakciju organizma su alergijske vakcine koje mogu da pruže dobru zaštitu i otklone simptome alergičnima.

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
[contact-form-7 id="257132" title="Report error"]

Komentari

Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

Dan vozača i automehaničara biće obilježen svečanim defileom kroz …

U prostorijama MIZ Kalesija: U srijedu akcija dobrovoljnog darivanja k …

Počela Zimska futsal liga: Pobjede Bosne i Mladosti na startu

Stanje na putevima: Saobraća po mokrom i mjestimično klizavom kolovo …

Servisne informacije iz Kalesije (11. 1. 2025.)

CLOSE
CLOSE