19.nov.2024
Dvojica muškaraca, jedan na Vracama, drugi na Alipašinom polju u Sarajevu, te dvije odrasle osobe u Unsko-sanskom kantonu izvršili su samoubistvo u posljednjih desetak dana.
Od početka godine do konca septembra na području Federacije BiH evidentirano je 120 samoubistava. U 90 slučajeva, prema podacima Federalne uprave policije (FUP), izvršioci su bili muškarci, a u 30 žene.
Duševna patnja
Najviše suicida u tom periodu počinjeno je na području Tuzlanskog kantona, i to 32, a dva manje su evidentirana u Zeničko-dobojskom kantonu. Prema podacima FUP-a, u Kantonu
Sarajevo su 22 osobe izvršile samoubistvo, a u Hercegovačko-neretvanskom i u Unsko-sanskom je po 11 osoba oduzelo svoj život.
U Srednjobosanskom kantonu je sedam osoba počinilo suicid, u Posavskom tri, u Livanjskom dva, a po jedna u Zapadnohercegovačkom i Bosansko-podrinjskom kantonu piše Avaz.
Iako je za devet mjeseci počinjeno 40 suicida manje u odnosu na isti period prošle godine, ipak stručnjaci navode da na svaki počinjeni dolazi 20 i više pokušaja.
Porazna je činjenica da je najveći broj samoubistava, i to 32, počinjen u starosnoj grupi od 60 do 70 godina, a 27 od 50 do 60 godina. Čak 20 onih starosti od 70 do 80 godina je oduzelo sebi život, kao i 10 onih koji su imali više od 80 godina.
Treća starosna dob je, inače, najzastupljenija kada je riječ o suicidu. Suicid pravi osoba koja je dugo izložena duševnoj patnji, a nekada i tjelesnoj, i to su često osobe koje su zaboravljene od svoje okoline i svojih bližnjih, počevši od djece. Nažalost, kada se to dogodi, onda se vidi da su te osobe mjesecima, možda i godinama bile potpuno odsječene i izolirane od kontakata sa svojom okolinom – govori nam prof. Marko Romić, specijalist traumatske psihologije.
Nema prevencije
Naglašava da se ovom problemu treba posvetiti veća pažnja i upozorava na to da nemamo sveobuhvatan program prevencije suicida.
hayat.ba