Kalesija

U Domu zdravlja Živinice obilježen Svjetski dan mentalnog zdravlja

U Edukativnom centru JZU Dom zdravlja Živinice obilježen je “Svjetski dan mentalnog zdravlja”

Tema ovogodišnjeg dana mentalnog zdravlja jeste: “Mentalno zdravlje na radnom mjestu”. Prigodan program i referat o Mentalnom zdravlju na radnom mjestu priredili su uposlenici Centra za mentalno zdravlje JZU Dom zdravlja Živinice sa svojim klijentima. Ove godine stavlja se fokus na važnu temu – povezanost između mentalnog zdravlja i radnog mjesta.

S obzirom na to da 65% globalne populacije je zaposleno potrebno je hitno djelovati kako bi se osiguralo da rad sprečava rizike za mentalno zdravlje te da podržava i štiti mentalno zdravlje na radnom mjestu. Tim povodom osoblje Centra za mentalno zdravlje sprovodi niz aktivnosti. Danas smo za uposlenike Doma zdravlja,partnersak udruženja i pacijente sa radnookupacione terapije upriličili predavanje. Sutra u periodu od 10:00 sati se družimo sa građanima ispred apoteke 8.mart, gdje će tim iz Centra za mentalno zdravlje a svako iz svog domena vršiti promociju mentalnog zdravlja. Cilj nam je osvijestiti građane da biti bolestan nije sramota, najveća greška jeste ne liječiti se” kazala je Nermina Hasanagić okupacioni terapeut, magistar radne terapije.

WHO poziva vlade, poslodavce i organizacije koje zastupaju radnike da se udruže kako bi zajedno stvorili okruženje u kojem mentalno zdravlje postaje prioritet. Ključne mjere uključuju edukaciju nadređenih, potporu zaposlenicima koji se suočavaju s mentalnim poteškoćama, te kreiranje radnih uvjeta koji smanjuju rizike po mentalno zdravlje. Stvaranje okruženja u kojem radnici mogu osjećati sigurnost, svrhu i podršku ne samo da poboljšava mentalno zdravlje, već i povećava produktivnost i zadovoljstvo poslom.

U nezdravim radnim uvjetima, zaposlenici se suočavaju s rizicima poput diskriminacije, loše plaćenih poslova i nesigurnih radnih mjesta, što može uzrokovati stres, depresiju i anksioznost. WHO navodi kako depresija i anksioznost godišnje rezultiraju gubitkom 12 milijardi radnih dana, što pokazuje koliko mentalno zdravlje može utjecati na globalnu ekonomiju. Loše mentalno zdravlje također utiče na porodicu i širu zajednicu, dok stigma povezana s mentalnim poremećajima često onemogućuje pojedincima da dobiju posao ili ga zadrže.

Međutim, uz pravu podršku na radnom mjestu, osobe s mentalnim poteškoćama mogu nastaviti uspješno raditi i pridonositi društvu. Primjeri podrške uključuju prilagodbu radnih zadataka, omogućavanje češćih pauza, organiziranje sastanaka kako bi se oboljelima pružila dodatna pomoć te edukaciju nadređenih kako bi bili osposobljeni prepoznati znakove stresa i pružiti potrebnu podršku.

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
[contact-form-7 id="257132" title="Report error"]

Komentari

Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

Pregled najvažnijih sportskih događaja koji nas očekuju u 2025. god …

U BKC-u održan program “Lijepo je doć’ u svoju Čaršiju”: KUD …

U petak počinje isplata penzija za decembar

Novogodišnja čestitka načelnika i predsjedavajućeg Općinskog vije …

VIDEO/Žena mu se u 7.mjesecu trudnoće porodila u autobusu: Djevojči …

CLOSE
CLOSE