25.jul.2024
Kantonalni zavod za zaštitu kulturnog-historijskog i prirodnog naslijeđa Sarajevo objavio je javni oglas za dodjelu zakupa prostora Žute Tabije za period od dvije godine i po minimalnoj cijeni zakupa od 105 KM po danu.
U objavljenom oglasu se navodi da je površina prostora 959 metara kvadratnih i ugovor se zaključuje na period od 24 mjeseca. Pravna i fizička lica koja se prijave na konkurs trebaju dostaviti Program korištenja Žute tabije koji treba da sadrži Okvirni plan manifestacija i događaja sa popisom učesnika u skladu sa kulturno-historijskim vrijednostima spomenika.
Okvirni plan treba da sadrži godišnji plan aktivnosti (popravke, čišćenja, zaštita), zatim plan hitnih intervencija i monitoring. Za sve intervencije na Žutoj tabiji potrebna je prethodna saglasnost Zavoda, a minimalnu cijenu od 105 KM po danu je utvrdila Komisija Zavoda.
Na upit portala Klix.ba da li se radi o novoj praksi, drugačijoj u odnosu na dosadašnju, iz Zavoda su naveli da imaju pravo raspolaganja nad prostorom Žute (Jekovačke) tabije koja je prethodnih godina po ugovorima o korištenju ustupana pravnim licima za potrebe održavanja različitih manifestacija i događaja.
“Dosadašnja praksa je bila da su nam se zainteresovana pravna i fizička lica obraćala direktno putem protokola Zavoda sa upitima i molbama sa iskazanim interesovanjem za korištenje prostora Žute (Jekovačke) tabije za potrebe fotografisanja, snimanja, održavanja izložbi, koncerata i sl. aktivnosti. S obzirom da uskoro ističe ugovor o zakupnini prostora, odlučili smo da raspišemo Javni poziv po jednakim uslovima kako bismo pružili priliku svim zainteresovanim da se prijave i ponude programe korištenja Žute (Jekovačke) tabije za period od dvije godine”, navodi se u odgovoru.
Dalje se navodi da je davanje u zakup prostora Žute (Jekovačke) tabije je definisano kroz Javni poziv i Ugovor o zakupu gdje su dati uslovi korištenja prostora koji ukupno iznosi 959 m2.
“U prethodnom periodu je prostor Žute (Jekovačke) tabije putem Ugovora o zakupu ustupan uz određenu finansijsku naknadu za potrebe održavanja izložbi, koncerata i sl. događaja, te nikako ne znači neograničenu i potpunu upotrebu svakog metra kvadratnog bez prethodne saglasnosti nadležnih službi (vlasnika prostora i službe zaštite), bez onemogućavanja osnovne funkcije javnog prostora, bez kontrole korištenja prostora (Program korištenja i održavanja) i nikako ne znači zloupotrebu javnog prostora koji i dalje ostaje dostupan svim građanima. Davanje u zakup prostora Žute (Jekovačke) tabije omogućava organizacuju različitih događaja u skladu sa kulturno-historijskim vrijednostima spomenika, u ograničenom broju događaja, u prethodno utvrđenim terminima, sa prethodno definisanim programom i načinom korištenja”, odgovorili su iz Zavoda.
Dalje, tvrde da se ni u narednom periodu neće naplaćivati ulaz na Žutu Tabiju.
“Ulaz se naplaćivao za posebne događaje (koncerte i predstave) u prethodno najavljenom terminu održavanja. U slučaju održavanja koncerata ili predstava, odluku o naplaćivanju ulaza će donijeti zakupac, koji preuzima obavezu tekućeg održavanja i brige o ovom nacionalnom spomeniku kroz strogo propisane mjere zaštite. Ulaz na Žutu (Jekovačku) tabiju van termina održavanja manifestacije/ događaja je slobodan za sve. Dosadašnja praksa je bila da je ulaz na različite vrste događaja (koncerte i predstave) tokom godine naplaćivan u simboličnom iznosu za potrebe održavanja prostora, troškove organizacije događaja, komunalne i druge troškove održavanja i osiguranja prostora, ili je u slučaju osiguranog sponzorstva ili određenog projekta/ programa ulaz bio slobodan”, tvrde iz Kantonalnog zavoda za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Sarajevo.
Što se tiče samog Javnog oglasa, navode da se usklađenost sa ciljevima promocije Žute (Jekovačke) tabije, odnosno njenih kulturno-historijskih vrijednosti utvrđuje se kroz bodovanje i kriterij koji je uspostavljen u Javnom pozivu.
“Kroz Javni poziv se traži Finansijska ponuda i Program korištenja koji nose određen broj bodova, a koji u zbiru daju konačan broj bodova. U Programu korištenja se boduju sljedeće stavke: broj manifestacija i događaja zatim relevantnost, odnosno svrha, usklađenost sa ciljevima promocije Žute tabije i kulturnog naslijeđa (da li su predložene aktivnosti u skladu sa kulturno-historijskim vrijednostima spomenika prethodno utvrđenim kroz pravnu zaštitu spomenika), te broj i raznovrsnost sudionika (lokalna zajednica, institucije, turističke organizacije i sl.)”, poručili su.
Minimalnu cijenu zakupa odredila je komisija Zavoda na osnovu cijene davanja u zakup javnih površina na prostoru Općine Stari Grad Sarajevo koja se razlikovala u odnosu na period u godini (s obzirom da se radi o otvorenim površinama), a za koju je uzeta srednja vrijednost na godišnjem nivou, te je ista uvećana za 20% zbog inflacije i vrijednosti dobra.
“Prihvatanjem ove cijene, zakupac se obavezuje na ugovorni period od dvije godine, te da će za svaki dan u godini, bez obzira na vremenske uslove, isplatiti određeni iznos (min. 105 KM) na račun zakupa prostora. Na ovaj način osigurava se kontinuirana briga o prostoru kroz njegovo tekuće održavanje, bez obzira na vremenske uslove, s obzirom da je u prethodnom periodu interesovanje za Žutu (Jekovačku) tabiju bilo iskazano samo u ljetnim mjesecima. Prihvatanjem uslova Javnog poziva, zakupac se obavezuje na period od 2 god., a ne samo na sezonski period kako je do sada često bio slučaj”, zaključili su iz Zavoda u odgovoru za Klix.ba.