Kalesija

Cijena drva za ogrjev kreće se do 120 KM, poskupljenje i usluge cjepača

Zbog povećanja cijena ogrjevnog drveta mnoga domaćinstva opredjeljuju se za druge metode grijanja, poput grijanja na struju, vodene pumpe… ali i nestašica energenata na tržištu diktira promjene u načinu snabdijevanja toplotnom energijom.

Cijena ogrjevnog drveta je skočila za nekih 40 KM, za razliku od prošlogodišnje cijene koja je iznosila 80 KM po metru.

Ibro Jahić vlasnik firme “Zlatna potkovica”, koja se bavi izvozom i dostavom ogrjeva, ističe da je trenutno najpovoljniji način grijanja na struju, međutim, ako dođe do poskupljenja električne energije, što se inače u zimskom periodu dešava, grijanje na čvrsto gorivo će biti najbolja opcija.

“Prošle godine je bilo oko 80 KM po metru, a sada 120 KM. Poskupljenje je izazvalo zato što je drvo kod šumarije poskupilo za oko 50 KM, za razliku od prošle godine.”, ističe Jahić.

Osim na poskupljenje kupci se žale i na nestašicu ogrjeva na tržištu, te im je iz godine u godinu sve teže nabaviti drvo za ogrjev, ali kako ističe Jahić problema u isporuci nema za registrovane firme.

“Ima poteškoća za nabavku, ali za firme koje su registrovane nema nestašice, pošto one imaju prednost.”

Jahić se izvozom i dostavom ogrjeva bavi već godinama, iskusio je sve teškoće ovog posla, kao i promjene koje prate tržište proizvodnje drvnih sortimenata. Po pitanju cijena ogrjevnog drveta ove godine su zabilježene najveće cijene, te je došlo i do promjene u cijenama drugih usluga poput cijepanja i rezanja, a trgovci se suočavaju i sa nedostatkom radnika za sječu. Da li će se cijene vratiti na nekadašnje, Jahić nije siguran, s obzirom da je došlo i do poskupljenja drugih potrepština za život, a čije dizanje cijena prati i nabavku i isporuku šumskih sortimenata.

“Cijepanje drva je prošle godine bilo 10 KM, sada 15 i 20 KM po metru i opet narod traži da se cijepa, kao da je džaba”, našalio se Jahić, te dodaje da dnevno iscjepaju po 30 metara.

Domaćinstva koja se griju na pelet, prema informacijama dostupnim na sajtovima koji se bave prodajom i kupovinom, cijena se kreće od 420 do 520 KM po toni, dok za tonu uglja potrebno je izdvojiti od 200 do 280 KM.

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
[contact-form-7 id="257132" title="Report error"]

Komentari

Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

Tragedija u Teočaku: Policija pronašla tri tijela u porodičnoj kuć …

Načelnik upriličio prijem za učenike generacije i dobitnicu “ …

KK “Basket” poražen od OKK “Sloboda” u finalu …

VIDEO/ Sabera Salihović za domaće sokove osvaja prve nagrade na razn …

Džemat Jelovo Brdo organizuje vjerski program „Druženje s dijaspo …

CLOSE
CLOSE