Svjetski dan dijabetesa – World Diabetes Day (WDD) obilježava se širom svijeta 14. novembra. Inicijativu za njegovo obilježavanje pokrenula je Internacionalna dijabetološka Federacija (IDF) i Svjetska zdravstvena organizacija 1991. godine kao odgovor na sve veći broj oboljelih od šećerne bolesti . Prvi put je jedna nezarazna bolest označena kao globalni problem koji se tretira poput infektivne epidemije, a Svjetski dan borbe protiv dijabetesa je uvršten u zvanični međunarodni kalendar zdravlja.
Besplatnim mjerenjem šećera u krvi JZU Dom zdravlja Kalesija obilježila je Svjetski dan borbe protiv dijabetesa.
“Među 50 ispitanika kojima smo danas izmjerili šećer u krvi kod tri osobe smo otkrili da imaju dijabetes. Od pomenutih 50 ispitanika 16 ih već boluje od ove bolesti. Svake godine sve više je oboljelih od dijabetesa. To je tihi ubica. Bolest koja ne boli ali može prouzrokovati komplikacije”-kazao je prim.dr.Husnija Musić, dijabetolog.
Prema riječima doktora Musića u Kalesiji je od 31 000 osiguranika, 2 207 registrovanih osoba koje imaju dijabetesa. Iako nema konkretnih podataka pretpostavlja se da oko 700 njih koristi inzulin.
Svake tri sekunde u svijetu se dijagnosticira novi slučaj dijabetesa, a svakih šest sekundi jedna osoba umre zbog posljedica koje izaziva.
Procjenjuje se da u Bosni i Hercegovini više od 220.000 ljudi boluje od nekog oblika dijabetesa a prevalenca ovog oboljenja je u konstantnom porastu, pri čemu je broj pacijenata sa dijabetesom tipa 2 mnogostruko veći. Najmanje jedna polovina oboljelih od dijabetesa tipa 2 nema postavljenu dijagnozu i nije svjesna svoje bolesti, te su ovakve aktivnosti od izuzetne važnosti za prevenciju ovog oboljenja.