21.nov.2015
Prošlo je 20 godina od kako je u američkom gradu Dejtonu, nakon pregovora koji su trajali 20 dana potpisan Okvirni sporazum za mir u BiH.
Potpisnik ispred BiH bio je Alija Izetbegović, Franjo Tudžman ispred Hrvatske i Slobodan Milošević ispred tadašnje Savezne Republike Jugoslavije.
Osnovni cilj bio je zaustaviti rat i krvoproliće. Sporazum je zvanično verifikovan 14. decembra u Parizu.Jedan od najosnovnijih principa na kojima je Dejtonski sporazum bio zasnovan bila je podjela BiH po ključu 51 posto teritorije Federaciji BiH i 49 posto Republici Srpskoj, te Distrikt Brčko, što je usaglasila kontaktna grupa.
Dejtonski sporazum je najveća ovlaštenja dao entitetima i naznačio osnovna ovlaštenja za nivo zajedničkih državnih organa.
Potpisnici su se obavezali da međusobne odnose regulišu prema Povelji UN-a, Završnom helsinškom aktu i drugim dokumentima OSCE-a, kao i na međusobno poštovanje suvereniteta i rješavanje nesporazuma na miroljubiv način.
Sporazum koji je poznat i kao Parisko-dejtonski mirovni sporazum ima ukupno 11 aneksa, koji pokrivaju vojne, političke i civilne aspekte mirovnog dogovora, kao i regionalnu stabilizaciju. Aneks četiri tog sporazuma je i danas Ustav BiH.
Dejtonski sporazum postignut je u zračnoj bazi Wright-Patterson kod Dejtona, u američkoj državi Ohio.