A.K.
Nakon pisanja našeg portala o sumnjivoj raspodjeli stipendija, namjenjenih budžetom, za studente iz općine Kalesija, uslijedile su različite reakcije.
Jedni su se protivili javnom objavljivanju imena studenata, branivši svoj stav riječima; “važno je da su studenti dobili stipendije”. (!?!)
Drugi su, njih veći broj, reagovali na taj način što su pohvalili da je neko konačno javno pokrenuo tu temu, koja je proteklih godina “zaboljela” mnoge u Kalesiji.
Ono što je činjenica, u slučaj se uključila i Antikorupociona komisija Skupštine TK, koja će u narednom periodu ispitati način dodjele stipendija u Kalesiji.
U startu je naglašeno da je dodjela stipendija pohvalan čin.
Ono na što je skrenuta pažnja, jeste način na koji su neki od studenata došli na listu za dodjelu stipendija!
Dakle, ponavljamo: nadareni studenti, studenti sa dobrim prosjekom, socijalno ugroženi (…) – ne samo da trebaju dobiti stipendiju, nego i moraju!
Ali također ponavljamo, i naglašavamo pitanja:
–Kako su djeca zaposlenih osoba dobila “socijalni status 12” (socijalno ugroženi)?
–Kako su djeca vlasnika firmi dobila “socijalni status 12”?
–Kako, i na osnovu čega je Komisija dodijelila te bodove nekim studentima – po vlastitom nahođenju, ili na osnovu lažnih potvrda sa Biroa?!
(…)
I niz drugih pitanja, pa i do onih moralnih; Kako da se na spisku za stipendije nađu studenti, čiji roditelji ne samo da mogu da plaćaju njihov fakultet, nego mogu da stipendiraju i druge studente…
— U nizu reakcija, javila nam se i jedna studentica, koja je zbog opravdanih razloga (!) željela ostati anonimna, sa sledećim riječima:
——————-
“Prošle akademske godine sam konkurisala za stipendiju, ali je nisam dobila. Iako sam imala dobar prosjek (skoro 9) i diplome koje su se trebale vrednovati.
Prilikom objavljivanja imena stipendiranih studenata sam se jako izenadila vidjevši imena pojedinih osoba i njihove bodova, koje komisija sigurno ne bi mogla opravdati, a ni oni sami.
Ove godine nisam ni konkurisala, jer je i meni kao i većini studenata poznato kako taj sistem funkcioniše.
Nadam se da će opravdano nezadovoljstvo studenata doći do odgovornih osoba, koje će zaustaviti nepravilan rad Komisije, jer krajnje je vrijeme da se uspjeh počne cijeniti i da nam stipendija bude jedan od motiva da budemo sve bolji i bolji.”
——————-
U svijetu, stipendirati studenta – znači i motivisati ga.
Kod nas je to nešto sasvim drugo…
Studentima koji su pravno opravdano (ali i moralno opravdano), na listi stipendiranih – čestitamo, sa nadom da će ubrzo završiti svoje fakultete, te upravo oni (moralno opravdano na listi) činiti Komisiju koja boduje studente za stipendije.
Oni najbolje znaju kome je ta stipendija, doista, i potrebna!