Site iconNEON Televizija

Sezona grijanja u punom jeku: Obratite pažnju na dimnjake, punjače i produžne kablove

Dolaskom zime i početkom grijne sezone povećan je i broj intervencija pripadnika Profesionalne vatrogasne jedinice Kalesija na gašenju požara kontejnera, kao i dimnjaka. Komandir PVJ Kalesija Denis Baručić kaže da su već imali nekoliko poziva o zapaljenju dimnjaka na porodičnim kućama. Zapaljenje dimnjaka može izazvati pucanje dimovodnih cijevi, širenje požara na krov ili tavan te prouzrokovati znatnu materijalnu štetu.

Građanima savjetujemo da redovno čiste dimnjake i provjere njihovu ispravnost prije i tokom grijne sezone, da u slučaju zapaljenja dimnjaka odmah pozovu vatrogasce na broj 123. Nikako gasiti dimnjak vodom, jer može doći do pucanja cijevi uslijed nagle promjene temperature. To su neke standardne procedure ali najbitnije je prije sezone loženja da se očisti dimljak i da se nespaljuje sve što dođe pod ruku a posebno plastika“kazao je Baručić.

Također, iz Profesionalne vatrogasne jedinice su apelovali da građani ne odlažu u kontejnere vruć pepeo i žar. Često se dogodi da ostaci žara izazovu zapaljenje smeća u kontejneru što može dovesti i do širenja požara na okolne objekte.

Podsjećamo i na sve češće slučajeve požara uzrokovanih neispravnim ili pregrijanim punjačima i aku baterijama. Punjači koji ostaju stalno uključeni u utičnicu, čak i bez telefona, mogu se pregrijati i izazvati požar. Zato preporučujemo da se punjači isključuju iz utičnice nakon korištenja, da se telefoni ne pune preko noći ili na zapaljivim površinama (poput kreveta, jastuka, deka), da se koriste originalni punjači i izbjegavaju jeftine zamjene nepoznatog porijekla. Opasnost predstavljaju i električni romobili, ne smiju se puniti u kući ili ostavljati preko noći zbog njihovih baterija. Kada se te baterije zapale veoma teško ih je ugasiti zato građani trebju biti veoma oprezni. Naša preporuka je da se pune negdje napolju ako postoji zato mogućnost, a ako ne onda neostavljati bez nadzora” dodaje naš sagovornik.

Ovome dodajemo i upozorenje električara da građani trebaju biti oprezni prilikom korištenja produžnog kabla. Ne treba grijalice, klime ili druge uređaje uključivati u produžni kabal.

 “Morate znati da to nisu uređaji koji se mogu tek tako uključiti u bilo kakvu utičnicu i tako raditi duži period bez da izazovu u najboljem slučaju prekid dotoka električne energije, a vrlo vjerovatnije i teže posljedice zapaljenja negdje gdje je slab spoj.Znakovi da bi moglo doći do problema su treptanje svjetla kod uključenja jačih potrošača, miris topljene plastike i zvukovi iz table sa osiguračima” napisao je svojevremeno Edis Mujanović na svom Facebook profilu.

Exit mobile version