Više od dva sata gledanja TV-a na dan dovodi do kortikalnog stanjivanja mozga te niže verbalne inteligencije, što je ključno u mladenačkoj dobi oblikovanja mozga
Prekomjerno gledanje TV-a može trajno promijeniti i oštetiti strukturu mozga djeteta, utvrdila je studija japanskog Sveučilišta Tohoku. U njoj su znanstvenici bilježili navike gledanja televizije 276 djece u dobi od pet do 18 godina, koji su gledali TV od jednog do pet sati na dan, a u prosjeku oko dva sata, piše Daily Mail.
Magnetska rezonanca mozga djece je ukazala na promjene u polarnim regijama mozga kod onih koji su najviše vremena provodili ispred malih ekrana. Oni su imali više sive tvari u tom prednjem dijelu mozga, što nije dobra stvar jer se povezuje s nižom verbalnom inteligencijom.
Ta područja pokazuju kortikalno stanjivanje usporedno s povećanjem obujma sive tvari, što rezultira strukturalnim promjenama u mozgu, zaključili su znanstvenici. Dodaju kako djeci treba ograničiti gledanje TV-a na sat do maksimalnih dva sata na dan, kako bi se njihovom mozgu omogućio pravilan razvoj u najvažnijim godinama formiranja.