Ovaj akt u aneksu 10 navodi ovlaštenja Visokog predstavnika koja su proširena „Bonskim ovlaštenjima“ iz 1997.godine i potvrđena brojnim rezolucijama UN-a. Na osnovu navedenih ovlaštenja OHR je, između ostalog, nametnuo formiranje suda i tužilaštva na državnom nivou što je bila sama obaveza ugovornih strana prema aneksu 10, čl.1., St.1. Dejtona.
Ovih dana NSRS usvojila je prijedlog o raspisivanju referenduma o podržavanju ovakvih odluka Viskokog predstavnika. Lider trenutne politike osporavanja autoriteta OHR-a Milorad Dodik, oslonjen na jasnu podršku iz Moskve o čemu svjedoče nedavne izjave ruskog ambasadora u BiH Harčenka, poziva se u svemu ovome na dosljedno poštivanje Dejtonskog sporazuma. Istog onog koji je Visokom predstavniku i dao ovlaštenja za donošenje spornih odluka. Kako paradoksalno zvuči. Mnogi bi rekli ne zna se ni ko pije, ni ko plaća. Međutim, zna se, neko pije na račun izgladnjelih i apstraktnim pitanjima zaluđenih građana RS koji će na kraju podnijeti finansijski teret referenduma kojim se ne može,ama baš ništa postići osim ustavno-pravno neobavezujućih osporavanja odredaba Dejtonskog sporazuma na kojem je i sama RS utemeljena i koji garantuje njeno postojanje.
Dok međunarodna zajednica zasipa inicijatore referenduma kritikama prijetećeg tona, mnogi su već naučili da pas koji laje ne ujeda. Iza svega stoje izgleda opet lični interesi pojedinaca.
Bosanskohercegovački politički klaun, Milorad Dodik, u najnovijoj cirkusnoj predstavi pokušava ponovo obmanuti auditorij. Napad je najbolja odbrana pokazalo se nekoliko puta. Ovaj put napadima na OHR, Sud i Tužilaštvo BiH pokušava sanirati poljuljanu političku poziciju nedavnim najavama OHR-a o uvođenju sankcija prema njemu. S druge strane, ratne zločine i brojne afere vođa SNSD-a niko drugi zasigurno i neće ispitati no Sud i Tužilaštvo BiH jer je i pravosuđe u RS-u vjerovatno već odavno u službi vladajuće političke mašinerije.
Mirza Avdibašić Pape