Prema posljednjim statističkim podacima, na evidenciji nezaposlenih u Federaciji BiH krajem januara 2012. godine bilo je 12.225 mladih ljudi, starosti 30 godina, sa visokom stručnom spremom (VSS), te 1.664 takve osobe sa višom stručnom spremom (VŠS).
Haris Čuljević, portparol Fedralnog zavoda za zapošljavanje, ističe da ukupan broj osoba sa VSS i VŠS iznosi 23.977 (sve osobe, ne samo mladi), što čini oko šest posto od broja nezaposlenih u Federaciji BiH. Samo jedan od primjera kako fakultetski obrazovani mladi ljudi sve teže dolaze do posla je i Mirel Subašić, diplomirani inžinjer hemije. Krajem 2010. godine diplomirao je na Prirodno-matematičkom fakultetu u Sarajevu, prenosi Avaz.
Prijavljivao se, kaže, na mnogo konkursa za posao, koje je već odavno prestao i brojati.
– Čuvao sam odbijenice, ali sam odlučio da se na tome ne treba zadržavati, pa su završile u kanti za smeće. Međutim, važno je dobiti bilo kakav odgovor, pa makar i odbijenicu. Znalo se desiti da s druge strane imate samo muk, a to izazove puno gori efekt – kaže Subašić. Dodaje da su neki njegovi prijatelji zaposleni, ali su brojniji oni koji su u istim problemima kao i on.
– I ne samo prijatelja, puno nas je u “istom sosu”. A kad znaš da nisi jedini, lakše se nositi s problemima – dodaje Subašić. Pri tome napominje da se često zna našaliti da će negdje otići, pa makar i na Antarktik, ali ipak kaže da neće odustati. I dalje će tragati za poslom, jer voli BiH i želi ostati u njoj.
Najtraženija zanimanja su: pravnici, ekonomisti, diplomirani inžinjeri elektrotehnike, informatike i mašinstva, magistri farmacije.
—Najbrojniji na evidenciji nazaposlenih su: ekonomisti, pravnici, novinari, socijalni radnici, politolozi, razredni učitelji i nastavnici