Služba za prostorno uređenje i zaštitu okoline i Služba civilne zaštite Općine Tuzla sačinili su informaciju o stanju klizišta na području ove općine, u kojoj je konstatirano kako tuzlanska klizišta predstavljaju problem prvog reda u BiH sa aspekta ugroženosti terena prirodnim nesrećama. Na osnovu detaljnog kartiranja terena urađena je inženjersko – geološka karta općine Tuzla za potrebe izrade Prostornog plana Općine Tuzla i na njoj su izdvojena sva trenutno zastupljena klizišta kao i labilne padine koje su potencijalne lokacije novih klizišta.
Utvrđeno je kako na području Općine Tuzla ima 1.313 klizišta, koji zahvataju površinu od 4.977 hektara ili 16,5 odsto ukupne površine općine Tuzla i 589 labilnih padina, koje zauzimaju površinu od 2.012 hektara ili 6,57 odsto ukupne površine općine Tuzla.
Upoređujući statistike iz Sarajevskog kantona gdje je evidentirano 787 klizišta i Zeničko – dobojski kanton gdje je evidentirano 600 klizišta, područje općine Tuzle sa 1.313 evidentiranih klizišta je bez ikakve sumnje problem prvog reda sa aspekta ugroženosti u našoj zemlji.
Prema kriterijima ICL-a (International consortium on landslide), koja se nalazi u sklopu Evropske komisije, Općina Tuzla prema površini terena koja su pod klizištima svrstava se u skupinu onih teritorija kod kojih se može očekivati rizik od moguće pogibije do pet osoba kao posljedica aktiviranja klizišta. Podsjećanja radi u decembru priošle godine u tuzlanskom naselju Crvene Njive u klizištu su život izgubila tri člana porodice Salkić, tako da analiza ICL-a otvara opravdanu bojazan za živote građana koji nastanjuju opasne zone, piše San.
Nakon što su u junu 2010. godine od strane građana prijavljena aktiviranja 258 klizišta, Općinski štab Civilne zaštite, sastavljen od stručnjaka geološke i građevinske struke izvršio je obilazak svih lokacija kako bi se definisala osnovna svojstva reaktiviranih klizišta. Procijenjeno je kako je 100 objekata ugroženo klizištima, od čega je 14 objekata oštećeno, a iz porodičnih kuća evakuisano je 106 osoba iz naselja Mosnik i ulice Branislava Nušića.
Prema prijedlogu prioritetnih mjera koje je sačinio stručni tim za sanaciju 14 klizišta u MZ Borić, MZ Par Selo, MZ Gornja Tuzla, Crno Blato, MZ Centar, MZ Simin Han, MZ Breške i Slana Banja neophodno je obezbijediti dodatnih 312.965 KM. Inače, podaci kartiranih klizišta dobijeni su na osnovu analize dobijenih podataka pri izradi određenih inženjersko – geoloških karata. S tim u vezi Općina Tuzla je pokrenula inicijativu za formiranje Katastra klizišta i labilnih padina, koji bi predstavljao najveći stepen praćenja klizišta. Formiranje Katastra klizišta za cilj ima sistemsko praćenje, kontrolu i sanaciju klizišta, te pretvaranje ugroženih dijelova terena u pogodne sredine za plansku izgradnju objekata.