Site iconNEON Televizija

Općina Kalesija nije završila tendersku dokumentaciju: Sprečansko polje ostaje bez pšenice?!

Cijene goriva u mnogome učestvuju u kreiranju finalne cijene životnih namirnica.
Za previsoke cijene za bh. standarde, vlast se ovoga puta neće moći “vaditi” samo na cijene goriva.

-Na području Tuzlanskog kantona pšenicom još uvijek nije zasijano oko pedeset posto planiranih površina, zbog kašnjenja procedure oko dodjele državnog poljoprivrednog zemljišta poljoprivrednicima u zakup, koje se nalazi u dolini rijeke Spreče, tvrde poljoprivrednici. S druge strane, iz Ministarstva poljoprivrede tvrde da će konkurs biti završen do Nove godine, i da će sve biti spremno za proljetnu sjetvu.

“Prema našim prognozama još uvijek ni 50 posto površina na području TK nije zasijano, a jedan od razloga je problem oko zakupa zemljišta u Sprečanskom polju, zbog čega poljoprivrednici u općini Kalesija nisu na vrijeme dobili zemljište. To je katastrofa za poljoprivrednike, jer općina Kalesija nije na vrijeme završila tendersku proceduru i poljoprivrednici nemaju zemljišta”, kaže predsjednik Udruženja poljoprivrednika TK Ilija Stojak, prenosi RTV Slon.

Poljoprivrednici apeluju na nadležne da što prije riješe ovaj problem, kako bi se ipak u narednih nekoliko dana, ako vremenske prilike to dozvole, počelo sa sjetvom.

“Poljoprivrednici ne znaju na čemu su, nemaju zemljišta, nemaju ugovora, a godina prolazi, iako je već decembar, ima još vremena za sjetvu”, tvrdi Stojak.

S druge strane, iz kantonalnog Ministarstva poljoprivrede ističu da je kasno za jesenju sjetvu, te da je procedura dodjele zemljišta pri kraju, tako da će poljoprivrednici dobiti ugovore na vrijeme, do početka proljetne sjetve.

“Sve opštine su sprovele aktivnosti oko oglašavanja i bodovanja, i sad je to u postupku provjeravanja i davanja saglasnosti od strane Ministarstva, poslije čega se zaključuju ugovori o dodjeli zemljišta”, tvrdi ministar poljoprivrede TK Imšir Škahić.

Ove godine zemljište će se poljoprivrednicima dati u zakup na period od deset godina, za razliku od prethodnih godina kada je to bilo samo na godinu dana. Ovim će se poljoprivrednicima omogućiti veća sigurnost za nastavak njihove proizvodnje. Podsjećamo, prosječan prinos pšenice ove godine bio je oko četiri tone po hektaru, odnosno 14 000 tona, što je za oko 50 posto više u odnosu na 2010. godinu.

.

 

—Iako su cijene brašna u vrijeme sjetve pšenice prihvatljive za domaćinstva, u vrijeme žetve cijene brašna dostižu astronomske cifre.
Ako poljoprivrednici iz TK ne uspiju posijati pšenicu u narednim danima, cijena brašna će naredne godine oboriti sve rekorde.
Iako situacija do sada nije bila zadovoljavajućua, izgleda da i one sretnike koji imaju posao  očekuje teška situacija…

 

A.K.

 

Pratite Kalesija Online na Facebooku

Exit mobile version