Visoke temperature i ljeto sa vrlo malo padavina u Bosni i Hercegovini su uzrokovali brojne probleme. Poljoprivrednici se muče da zaštite usjeve, a zbog suše pojedina mjesta su stalno izložena opasnosti od požara.
Na području Tuzlanskog kantona, požari nisu rijetkost, tako se desilo da u proteklih tri dana se dese tri požara u Općini Gračanica. Prema raspoloživim informacijama, uzroci požara vrlo često nisu samo vremenske nepogode . Najčešće je to ljudski . Istraživali smo kolika je zapravo opasnost od požara i koliko smo se spremni nositi sa kriznim situacijama u slučaju požara. Na području Tuzlanskog kantona, mjesečno se dogodi oko 50 požara.
Zahvaljujući istrajnim naporima gračanički vatrogasci uspjeli su sinoć ugasiti požar koji je u poslijepodnevnim satima izbio na gradskoj deponiji otpada u Gračanici. Požar se brzo proširio na veliku površinu ugrožavao je magistralni put Doboj-Tuzla i romsko naselje izgranjeno pored same deponije. Borba sa vatrenom stihijom trajala je jako dugo .Angažovane su i gradjevinske mašine kako bi napravila barijera i spriječilo širenje vatre na stambene objekte.
Romi iz Grabovca vidno uplašeni počeli su pripremati evakuaciju i iznosti ono malo stvari što imaju.Na području Tuzlanskog kantona, mjesečno se dogodi oko 50 požara. Najčešće su to požari koji zahvataju nisko rastinje, sijena, kontejnere i stambene objekte. Prema izvještaju Službi Civilne zaštite sa područja našeg kantona, u posljednjih par dana registrovano je više od 20 požara. Najviše požara izazvalo je paljenje niskog rastinja. Na sreću niko u požarima nije povrijeđen. Pretpostavlja se da je uzrok većine ovih požara ljudski nemar. Kada je u pitanju manji požar, dovoljna je intervencija vatrogasne jedinice da bi se požar ugasio. Međutim, kada dođe do požara većih razmjera, potrebno je angažovati i dodatnu pomoć.
U pravilu je svaki požar nastao nebrigom i nepažnjom ljudi.Vatra na otvorenom prostoru vrlo brzo se širi. Zlatno je pravilo, savjetuju vatrogasci, ne paliti vatru na otvorenom i na visokim temperaturama.