Klanjanjem dženaze i ukopom 14 tabuta s posmrtnim ostacima danas će se u Srebrenici obilježiti 29. godišnjica od genocida nad Bošnjacima u ovom gradu.
Danas će svoj konačan smiraj pronaći i Midhat Bašić, koji je u trenutku ubistva imao 22 godine.
Njegov brat Mirza preživio je genocid u Srebrenici, a danas će ukopati posmrtne ostatke starijeg brata.
Mirza je sa roditeljima, bratom Midhatom i sestrom, porodični dom u Bratuncu napustio 1992. godine. U Srebrenici ga zatiče sva golgota i preživljava genocid.
Mirza je u tom periodu imao 15 godina, kao dječak je bio krupnije građe. Padom Srebrenice s ocem i bratom Midhatom je krenuo kroz šumu da traži spas.
U svakodnevnoj borbi za preživljavanje, trpeći glad, gledajući patnju svog naroda, Mirza je tada sebi obećao da će ako preživi genocid pisati o tome kako bi se čulo i znalo o svemu kroz šta je prošao.
Mirza je tokom lutanja kroz šumu s ocem i bratom, u trenutku zasjede izgubio njih dvojicu. Ostaje sam. Dječak kojem su šanse za preživljavanje bile minimalne, danas piše i govori o borbi i pobjedi petnaestogodišnjeg dječaka.
Nakon nekog vremena babo Adem i ako je bio prešao na slobodnu teritoriju vraća se da nađe sinove i uspio je naći Mirzu i izvesti do Kladnja.
Za sinom/bratom Midhatom tragali su, ispitivati, tražili i nadali se sve do poziva “pronašli smo vam brata u masovnoj grobnici u Grbavcima, Zvornik”.
Krajem 2022. godine iz štampe je izašao roman “Spavaj obuven, sine”. Radi se o njegovoj ispovijesti i preživljavanju nakon pada Srebrenice jula 1995. godine, njegovom lutanju u pokušaju da dođe do slobodne teritorije. Bašić, koji je tada imao samo 15 godine, 28 dana se skrivao i lutao prije nego je uspio doći do Kladnja.
Vječni smiraj u Potočarima će pronaći:
- Midhat Bašić,
- Mehmed Krdžić,
- Ahmet Jašaravić,
- Sakib Harbaš,
- Nevres Salihović,
- Ibrahim Salkić,
- Mušan Šiljković,
- Latif Mandžić,
- Sabrija Omić,
- Hajrudin Mustafić,
- braća Hasib i Ćamil Efendić,
- Beriz Mujić
- Hamed Salić