Site iconNEON Televizija

FOTO: U Tuzli održana radionica “Promovisanje dobrih praksi i upravljanja u sektoru otpada”

U Američkom kutku u Tuzli je 04.05.2012.godine održana radionica u organizaciji US Alumni u BiH na temu: “Promovisanje dobrih praksi i upravljanja u sektoru otpada” u okviru projekta Jačanje dijaloga u susretu izazovima održivosti.

Učešće na radionici imali su Emina Ahmetović, US Alumni u BiH, gdja Lejla Ibrahimović, direktorica Regionalnog centra za upravljanje čvrstim otpadom, te g. Mirsad Bakalović, dugogodišnji stručni saradnik za problematiku zaštite okoliša i odnosa sa nevladinim sektorom u Ministarstvu prostornog uređenja i zaštite okoliša TK.

 

Emina Ahmetović se obratila skupu uz prikaz procesa približavanja EU okolišnim direktivama uz pojašnjenje koncepta “Obrazovanje za održivi razvoj (ESD)”. Ujedinjene Nacije su period 2005.-2014.godine proglasile Decenijom obrazovanja za održivi razvoj koja se realizuje pod pokroviteljstvom UNESCO-a. Cilj Dekade obrazovanja za održivi razvoj je spoj različitih inicijativa za postizanje održivog razvoja. Osnovne karakteristike savremenog  obrazovanja za okoliš i održivi razvoj su cjeloživotno učenje i interdisciplinarni pristup.

 

“Agendom 21 ili akcionim programom za održivi razvoj 21.vijeka, djeci i omladini je priznata važna uloga u dostizanju ciljeva održivog razvoja koji ima svoju ekonomsku, ekološku i društvenu komponentu, te je neophodno da omladina što ranije postane svjesna svoje važnosti i uloge, traži poštivanje i uvažavanje, izgradjuje svijest i naravno podigne stepen znanja i stručnosti na odgovarajući nivo” istakla je Ahmetović. Ona je takodjer govorila o upravljanju otpadom sa aspekta životnog ciklusa, radu Evropske Agencije za okoliš sa sjedištem u Kopenhagenu, Evropskom Tematskom centru za otpad i tekuće materije, Okvirnoj Direktivi o otpadu, Direktivi o opasnom otpadu i transportu otpada, te ostalim subdirektivama.

 

Gdja Lejla  Ibrahimović je održala predavanje na temu “Otpad i deponovanje otpada: održiva praksa” uz prikaz rada reciklažnog postrojenja na tuzlanskoj deponiji Desetine. Ona je iznijela činjenično stanje o statistici ilegalnih deponija u državi i na području TK, kao i cijene na tržištu sekundarnih sirovina koje pokazuju da je otpad veoma važna sirovina koja može doprinijeti zapošljavanju stanovništva kada je u pitanju razvoj reciklažne industrije.

 

Naglašavajuči važnost i nužnost regionalnog pristupa u problematici upravljanja otpadom ona je naglasila: “Današnja radionica namjenjena učenicima i profesorima srednjih škola sa područja TK, te studentima Univerziteta u Tuzli pokazuje da je ova tema izuzetno interesantna za mlade.Poznato je da su pred nama veliki izazovi ukoliko želimo unaprijediti stanje u sektoru upravljanja otpadom koji je ujedno jedan od uslova za ulazak BiH u EU. Educiranje mladih o osnovnim principima upravljanja otpadom u skladu sa direktivama EU i stvaranje dobrih navika kod ove grupacije  stanovništva su garancija da ćemo u budućnosti imati bolje stanje”.

 

Danijela Jokić-Vaislay, studentica Univerziteta u Tuzli i učesnik interaktivnog dijela radionice je na kraju izjavila:

 

“Radionica je bila zanimljiva i poučna. Posebno mi se svidio interaktivan praktični rad u grupama, tokom kojeg smo i mi kao učesnici analizirali problem otpada i predlagali moguća rješenja. Radionice ovog tipa trebale bi biti češće organizovane, sa učešćem većeg broja mladih ljudi”.

 

Programu  je pored učenika i studenata prisustvovala i Milana Memić, službenik za pitanja učešća gradjana OSCE ureda u Tuzli, te profesori Mustafa i Zarka Radišević i Sanela Šarić iz J.U. “Mješoviti srednjoškolski centar Kalesija”. Profesorica Radišević je ovom prilikom  govorila o nastavku saradnje sa US Alumni u BiH od početka ove godine na programima edukacije, sa posebnim akcentom na oblast ekologije budući da je ova tema interesantna i za urbana i ruralna područja Bosne i Hercegovine.

Ciljna skupina radionice bili su učenici srednjih škola sa područja Tuzle, Kalesije, Srebrenika, Teočaka i Sapne, te studenti Univerziteta u Tuzli.

Projekat je finansiran kroz Alumni Mini Grant Program od strane Ambasade SAD-a u BiH.

 

 

Pratite Kalesija Online na Facebooku

Exit mobile version