U intervjuu datom Srni ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Dane Malešević podsjetio je da je od ove školske godine u nastavni program istorije za 9. razred osnovnih škola i treći i četvrti razred gimnazije, uveden sadržaj koji se odnosi na period proteklog odbrambeno-otadžbinskog rata.
Malešević je objasnio da je “za razliku od Federcije BiH, gdje se ovaj sadržaj izučava na brutalan način i gdje su Srbi nazvani svakakvim pogrdnim riječima, sadržaj u udžbenicima koje će izučavati učenici u Srpskoj urađen uz poštivanje preporuka OEBS-a, bez vrijeđanja drugih naroda i nacionalnih manjina, s ciljem da se na osnovu činjenica stvori slika o dešavanjima u tom periodu”.
U novom udžbenika istorije za deveti razred osnovnih škola u entitetu RS, autora Dragiše D. Vasića, između ostalog sadrži i ove dijelove:
“U BiH se vodio građanski rat u kojem je malobrojnija srpska vojska bila nadmoćna…” “…mjesta počinjenih zločina su Srebrenica, Kozarac, Kazani, Kravice, Ahmići, Pakrac, Ovčara, Medački džep”, “…Haški tribunal je nakon rata sudio i presuđivao najviše Srbima, što je dokaz političkog uticaja…” “Četnički pokret u Drugom svjetskom ratu bio je antifašistički, dok su “Mladi muslimani” bili “prohitlerovska organizacija…”.
Treba spomenuti i da navedeni udžbenik negira presudu Međunarodnog suda pravde iz 2007. godine kojom je pravosnažno presuđeno da su institucije entiteta RS, vojska i policija počinili genocid.
Poglavlja
U Poglavlju XI, koje se odnosi na “RS, BiH i prostor bivše Jugoslavije na kraju XX i početku XXI vijeka”, autor navodi kako su Ustav iz 1974. godine, kao i dugotrajna ekonomska, politička i društvena kriza, kumovali raspadu Jugoslavije. Dodaje se kako je Savez komunista nestao kada je njegovo članstvo izgubilo vjeru u Jugoslaviju i komunizam.
– Zapad, opijen pobjedom u Hladnom ratu, nije prepoznao interes za održavanje Jugoslavije na novim društvenim i idejnim osnovama. SAD, Njemačka, Vatikan i drugi moćnici podržali su nasilne secesije i uskratili Srbima pravo na samoopredjeljenje. Jugoslavija je propala u seriji građanskih ratova – navodi se u udžbeniku.
Sukob u Sloveniji je, pojašnjava se, započet tako što su Slovenci “pokušali da preuzmu kontrolu na graničnim prelazima prema Austriji i Italiji”. U Hrvatskoj je, s druge strane, došlo do sukoba Hrvata i Srba, a JNA je “pokušavala da razdvoji sukobljene strane”.
Kada su posljedice ratova u bivšoj Jugoslaviji u pitanju, autor ističe podatak UN-a o 102.622 poginule osobe u BiH od 1992. do 1995. godine.
– Mjesta masovnih zločina bila su: Srebrenica, Kozarac, Kazani, Kravice, Ahmići, Pakrac, Ovčara, Medački džep – piše autor, stavljajući u istu ravan genocid u Srebrenici sa zločinom na Kazanima.
Još za vrijeme rata, napominje, osnovan je Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju.
– Nesrazmjerno veliki broj optuženih i osuđenih Srba u odnosu na ostale ratne strane dokazuje političke utjecaje na Haški sud. Na taj način opravdavani su razbijanje Jugoslavije i protivsrpska politika u ratovima koji su vođeni – piše u udžbeniku.
U udžbeniku je priložen i tekst Čedomira Antića i Nenada Kecmanovića, koji govori o “iskrivljenoj predstavi o Srbima kao jedinim krivcima za rat i njegove strahote” u inostranim medijima, a u tom kontekstu se ističu i holivudski filmovi snimani od 1996. do 2011. godine.
U zasebnom poglavlju “Građanski rat u BiH i stvaranje RS-a” autor pojašnjava da su, u kontekstu uzroka rata, SDA i HDZ radili na izdvajanju BiH iz Jugoslavije te da su pokušali da “zaobiđu volju izabranih predstavnika srpskog naroda”.
O akterima rata
U kratkim crtama je autor udžbenika opisao i istaknute političke i vojne aktere u BiH za vrijeme rata.
– Radovan Karadžić (1945), psihijatar, pjesnik i političar. Kao osnivač i vođa Srpske demokratske stranke imao je izuzetno važnu ulogu u stvaranju RS-a, čiji je bio prvi predsjednik. Vlasti Srbije su ga 2008. godine izručile Međunarodnom krivičnom sudu u Hagu.
fokus.ba