Site iconNEON Televizija

Dova na Kušlatu: Izložbu fotografija otvorio Rasim Hamidović

Upriličena je tradicionalna dova u džamiji na Kušlatu.

Hutbu je održao izaslanik muftije tuzlanskog Mustafa-ef. Gobeljić, glavni imam Medžlisa IZ-e Brčko.

Dovu za domovinu je proučio glavni imam Medžlisa IZ-e Zvornik Haris-ef. Mustajbašić.

I ove godine pred džumu-namaza, tri mujezina su sa stijena oko džamije učili tri ezana, a nakon džume je proučen i mevlud, koji su učili imami. Zikr je predvodio Hariz Redžić.

Džematlije iz mnogih džemata u Bosni i Hercegovini su zijaretili ovu džamiju. Posjetioci su imali priliku pogledati i izložbu slika džamije sa prošlogodišnje kolonije. Izložbu je otvorio kalesijac Rasim Hamidović.

Čuvena džamija na špicastoj stijeni Kušlat u zvorničkom naselju Pahljevići kod Drinjače vijekovima svjedoči duhovnosti toga kraja.

Džamija se smatra jednom od najstarijih u Bosni i Hercegovini, a radi se o jedinstvenom objektu izgrađenom u ranom osmanskom periodu u 15. stoljeću, između 1460. i 1480. godine. Smještena je na stijeni pored puta između Zvornika i Konjević-Polja.

Džamija, do koje se može doći samo pješačenjem, kroz šumu i to uskim putem, porušena je tokom agresije na BiH 1993. godine, kao i brojne druge džamije i mektebi u Podrinju.

U prošlosti je džamija Kušlat bila popularno mjesto i to ne samo za vjernike. Putnike, namjernike, privlačile su i legende vezane za njen nastanak.

Svježi jutarnji zrak, umirujuća tišina i dominantni prizor građevine svojevrsna su nagrada svakom posjetitelju koji odluči posjetiti to zdanje.

Još jedna podrinjska ljepotica, koja je porušena tokom etničkog čišćenja i genocida u Podrinju, ponovo je zasjala punim sjajem. Materijal za obnovu džamije se dopremao kombinovano, traktorima i kamionima koji su uspijevali doći samo do podnožja Kušlata, nakon čega je lokalno stanovništvo na konjima dopremalo materijal do džamije.Za nju čuveni putopisac Evlija Čelebija veli da je Ebul Fethova, što znači da je izgrađena za vrijeme vladavine sultana Mehmeda Drugog el-Fatiha (Osvajača).

O historiji i posebnosti ove džamije svjedoče i zapisi u brojnim knjigama historije, ali i sjećanja ljudi koji su je pohodili.

Exit mobile version