Istraživanja pokazuju, međutim, da i neke ptice, kao što su golubovi, flamingosi i carski pingvini, i to i mužjaci i ženke, također mogu da proizvedu “mlijeko”, kojim hrane svoj mladunce pošto se izlegu, čime im obezbeđuju hranljive materije i jačaju njihov imunitet, što znači da ova neobična supstanca ima sličnu ulogu kao i mlijeko sisara.
Golubovi i druge ptice svoje “mlijeko”, koje izgleda kao polu-čvrsta, žućkasta supstanca, proizvode u voljci, čije su ćelije pune masti i proteina, i ono tokom prve nedelje života ptićima predstavlja jedinu hranu, dok od druge nedelje počinju da se hrane mješavinom mlijeka i usitnjene hrane koju jedu odrasle ptice.
Antioksidansi i imunoproteini koji su u ptičijem mlijeku prisutni direktno jačaju otpornost potomstva, ali naučnici pretpostavljaju da istovremeno štite i tkivo voljke njihovih roditelja, koje je izloženo dodatnim naporima jer iz nje hrane mlade.
Drugim riječima, u pitanjuje interesantan primjer evolutivnog razvoja sistema analognog sistemu laktacije kod sisara, pri čemu “ptičije mlijeko” ima sličnu funkciju kao i mlijeko sisara, ali se proizvodi na drugačiji način.