– 1527. Umro talijanski političar i pisac Niccolo Machiavelli, autor dijela Vladar u kojem je iznio osnove modernog shvaćanja politike kao odvojene od etike i uvjetovane načelom: cilj opravdava sredstvo.
– 1791. Francuski kralj Luj XVI. i kraljica Marija Antoaneta, otkriveni su u pokušaju bjegstva i uhičeni kod Varena, a dvije godine kasnije pogubljeni na giljotini.
– 1852. Umro njemački pedagog Fredrih Frebel, koji je 1840. osnovao prvi dečiji vrtić.
– 1905. Rođen francuski pisac i filozof egzistencijalist Jean Paul Sartre. Nobelovu nagradu za književnost dobio je 1964. godine “Mučnina”, “Zid”, “Biće i ništa”, “Iza zatvorenih vrata”, “Prljave ruke”.
– 1908. Umro ruski skladatelj i dirigent Nikolaj Andrejevič Rimski-Korsakov, član skladateljske grupe Velika petorica. Njegova su poznata dijela “Šeherezada” i “Španski kapričo”. Napisao je popularni priručnik “Načela orkestracije”.
– 1935. Rođena je francuska književnica Francoise Sagan. Proslavila se prvim romanom “Dobar dan tugo”, koji je tiskan u milijunskim tiražima.
– 1945. Japanske trupe na ostrvu Okinava, koje je služilo kao posljednja obrana Japana u Drugom svjetskom ratu, predale su se Amerikancima.
– 1948. Producentska kuća Columbia Records proizvela je prvu uspješnu longplay ploču od vinil plastike.
– 1969. Umrla je američka tenisačica Maureen Connolly, nazvana Mala Mo. Godine 1953. postala je prva tenisačica u povijesti tog sporta koja je osvojila sva četiri Grand Slam turnira.
– 1970. Umro je indonežanski državnik Ahmed Sukarno, prvi predsjednik Indonezije (1945-67) nakon sticanja neovisnosti od Holandije i jedan od lidera Pokreta nesvrstanih zemalja.
– 1981. Na općim izborima u Francuskoj ubjedljivo su pobijedili socijalisti i postali najjača partija s 38 posto ukupnih glasova. Lider socijalista Francois Mitterrand u svibnju iste godine postao je predsjednik Francuske.
– 2001. Umro veteran John Lee Hooker, utjecajni američki poslijeratni blues pjevač, gitarist i skladatelj.
– 2007. U Sarajevu predstavljen projekt Istraživačko-dokumentacijskog centra (IDC) u kojemu se navodi kako je u ratu u Bosni i Hercegovini između 1991. i 1995. godine ukupno 97.207 osoba.