Selo Mahala je prije agresije pripadalo općini Kalesija, a danas se nalazi u Republici Srpskoj i pripada općini Osmaci. Mještani ovoga sela su pioniri procesa povratka, prvi su se 1996. godine, dok je sve još mirisalo na barut i krv, vratili u svoje selo. Ovo selo u svojim govorima i obraćanjima medijima spominjali su u to vrijeme i Bil Klinton, tadašnji američki predsjednik, i rahmetli Alija Izetbegović, prvi predsjednik BiH.
Rodoslov mještana
Da se istina o Mahali, njenim mještanima i ovome kraju ne zaboravi brini se Aljo Jusić (52), ovdašnji hroničar svih zbivanja. Aljo sve bilježi, i fotoaparatom i pisanom riječju. Mnogi ga zbog toga zovu i “Bašeskija iz Mahale”.
Tokom svog istraživačkog i hroničarskog rada, Aljo je prikupio materijala za tri knjige koje čekaju na štampanje. U prvoj govoti o džematu u svom selu, druga je monografija Mahale, a treće je rodoslov mještana sela Mahala.
– Znam da će se zaboraviti ono što se pamti, a da će ostati samo ono što se zapiše. Moje je da uslikam, pravim zabilješke, zapisujem, čuvam od zaborava, a hoće li kasnije od toga ispasti kakva knjiga nije samo do mene – kazuje nam Aljo Jusić.
Seoski Filota
Jusića mještani još zovu i Filota, po nekadašnjem poznatom srbijanskom advokatu Filoti, jer, kako kažu, i njihov Aljo zna k'o advokat..
Aljo Jusić je davno prije rata završio armirački kurs, a radio je u Puli (Hrvatska), zatim u Beogradu, u Livnici u Tuzli i na raju je završio kao kondukter u tuzlanskom, „Transturistu”. Danas penzionerske dan provodi u svojoj Mahali.
Zabilješke o agresiji
Prikupljajući informacije o svome selu i porijeklu familija koje žive ovdje, razgovarao ja sa svim starijim ljudima ovoga kraja, lista stare knjige i stare novine. Posebno su vrijedne Aljine zabilješke sa početka agresije, a i one poslije, kada je počeo povratak. Pisao je o obnovi kuća i obnovi džamije., ali i o pogibiji Muharema Kavazovića, koji je ubijen prilikom napada policije RS-a na povratnike.