Genocid u očima djeteta/Emir Bektić: “Svaki juli je bolan i težak, jer nosi sa sobom sjećanje na najteže trenutke u mom životu”
Emina
Emir Bektić je uživao u sretnom djetinjstvu, divnoj i brižnoj porodici, druženju sa prijateljima. Imao sve ono što svako dijete čini sretnim i zadovoljnim. Dječija idila je prekinuta devedesetih i početkom Agresije na Bosnu i Hercegovinu, kada ga sa 13 godina, zatekao rat u rodnoj Srebrenici.
Živio je s roditeljima i sestrom, sve do pada Srebrenice, odnosno 11. jula 1995. godine, kada njegov život se mijenja iz korjena i ostavlja ožiljke za cijeli život. Sa 16 godina je preživio srebrenički Genocid.
Za Emira, ali i ostale srebreničane, mjesec juli je posebno težak. Za Emira sigurno i najteži, jer je dvoje voljenih ljudi izgubio u julu. Njegov otac je ubijen u Genocidu. Majka od tuge preselila u julu 1999. godine. Sestra i on ostali su sami, a uspomena na roditelje živi i živjet će i kroz napisanu knjigu “Kad osvaneš sam”, koju je Emir posvetio roditeljima, a koja govori o njemu i Genocidu u očima djeteta.
Emir je za portal ntv.ba ispričao svoju priču i sjećanje na 13. juli, dva dana nakon što je Srebrenica pala i kada je on s ocem krenuo kroz šumu da traže spas. Majka i sestra su krenule ka bazi Holandskog bataljona UN-a i to je posljednji put kada jeporodica Bektić zajedno bila na okupu.
Emirov otac je iskoristio nepažnju vojnika VRS i Emira premjestio i ostavio naslonjenog pored jednog drveta. Znao je da on ide u smrt, a želio je da Emiru produži jedan minut, jedan sat, možda jedan dan u nadi da će ga neko pronaći i spasiti. Očeve posmrtne ostatke je pronašao u Kamenici, Zvornik, i ukopan je 2011. godine u Memorijalnom centru Potočari. U nalazu patologa piše da je imao prostrijelne rane i skoro da je bilo kompletno tijelo, falile su mu dvije ili tri kosti skeleta.
Kako je lutao šumom, vidio je tijela ubijenih, mogao je naslutiti da se isto desilo i njegovom ocu.
Nakon dva zarobljavanja uspio je doći do slobodne teritorije. Sa sobom nosi duboku tugu, ali i radost zbog ponovnog susreta s porodicom.
Teško je bilo nakon lijepog i sretnog djetinjstva izgubiti sve, ističe naš sagovornik, roditelje, kuću, dom, ljubav,pažnju, razumijevanje i sve ono što znači roditeljska ljubav prema djeci i djece prema roditeljima.
Ono što nas danas određuje jeste način na koji se sjećamo naše prošlosti, ističe Bektić i dodaje da usvajanje Rezolucije o Genocidu u Srebrenici je čin koji postaje trajni dio svjetske memorije i sjećanja.