Site iconNEON Televizija

Behija Dedić iz Bratunca se bavi pčelarstvom, njeni proizvodi nagrađeni mnogim priznanjima

Počevši od nule, suočeni s neizvjesnošću i nedostatkom prilika na selu, supružnici Behija i Asim Dedić iz mjesta Burnice kod Bratunca, pokušali su dobro osmisliti moguće izvore zarade. Jedini način da osiguraju izvor primanja za svoju porodicu bio je da se okrenu poljoprivredi. Tako su počeli da se bave pčelarstvom i proizvodnjom domaćih pekmeza i sokova od jabuke.

– Sve sam naučila od muža, to je njegov stari hobi, koji mu je prenio otac. Prije rata moj muž je bio pčelar i uvijek je to volio raditi. Sada imamo 70 košnica podijeljenih na tri lokacije. Dvije su u blizini, u našem selu Burnice, a jedna u Srebrenici, kaže Behija. Prije ulaska u Mrežu žena iz Podrinja nisam bila komunikativna i društvena osoba. U Mrežu sam se priključila iz grupe Burnice koju su vodile Vive žene. Mreža mi je pomogla da steknem puno prijateljica. I prije mreže sam se bavila pomalo pčelarstvom i preradom voća i povrća, to je bilo samo za moje potrebe. Sada proizvodim prirodno prešane sokove od voća, pekmez od slatkih i divljih jabuka i naravno prirodno sirće od divljih jabuka. Naš med dobitnik je različitih priznanja u Bosni i Hercegovini.

Behija je uključena u aktivnosti projekta „Osnaživanje žena, kroz podsticanje rodne ravnopravnosti, ključni element za ruralni razvoj“ podržanog od strane We Effect Europe .

Projekat je u skladu sa i doprinosi UN programskim ciljevima i doprinosi implementaciji Agende 2030 „Ne ostavljaj nikoga iza“ za održivi razvoj, a posebno doprinosi postizanju ciljeva relevantnih za smanjenje siromaštva, sigurnost hrane, poboljšanje prehrane i promoviranje održive poljoprivrede, postizanje rodne ravnopravnosti i osnaživanje žena.

Udruženje građana Viva žene Tuzla

Exit mobile version