Viši inspektor Dragan Lukanović: Marš mira – Odjek želje da ni jedna majka ne osjeti bol kao majke Podrinja
Emina
Njegova uniforma nije samo znak autoriteta, već simbol zajedništva, tolerancije i podrške. Sa svakim smjelim korakom, on ne samo da čuva red i sigurnost, već nosi teret sjećanja na ramenima, zajedno sa svojim kolegama.
U danima posvećenim sjećanju na one koji su izgubili živote, jedan policajac se ističe svojom nevjerojatnom predanošću i humanom misijom. Njegovo ime je Dragan Lukanović, Viši inspektor u MUP TK, koji se pridružio hiljadama ljudi iz Bosne i Hercegovine, kao i svijeta, a koji su odali počast ubijenima u genocidu u Srebrenici.
Dragan je već treću godinu zaredom učesnik Marša mira.
Za njega lično ovaj pješački pohod znači mnogo, a njegova posvećenost je vidljiva u svakom gestu i riječi.
Proći stazom smrti kojom su Srebreničani tragali za spasom u ljeto 1995. godine izaziva tugu i duboke emocije kod svakog učesnika Marša mira, a isti dojam dijeli i naš sagovornik.
Razgovarajući s preživjelima, slušajući njihovu bol, svaki korak kojim prolazite trasom ponovo otvara njihove rane, svjedoče učesnici. Pažljivo pratite kolonu, osluškujete ostale, pažljivo koračate, jer se tim putem hoda s dubokim poštovanjem – putem na kojem je izgubilo život 8372 Srebreničana.
Kada stignete u Potočare, bijeli nišani govore sami za sebe, a gospodin Lukanović kaže da su osjećanja pomiješana i postavljaju se brojna pitanja: Da li se genocid mogao spriječiti?
U koloni od oko 6.000 učesnika ove godine, Dragan je bio zajedno sa svojim prijateljima i članovima porodice. Posebno ističe značaj prisustva značajnog broja mladih ljudi, što mu je dodatno značilo.
Na pitanje koja je najvažnija poruka koju želi prenijeti kroz Marš mira, Lukanović je odgovorio:
Na ovogodišnjem Maršu mira je prisustvovalo oko 50 uposlenika MUP TK/Uprave policije, te određeni broj članova njihovih porodica.
Službenike Uprave policije MUP TK – učesnike Marša, ispratio je direktor Uprave policije Dževad Korman, kojom prilikom je iskazao punu podršku njihovom učešću u hrabrom i humanom pohodu, te im zaželio uspješan dolazak u Potočare, nakon čega ih je posjetio na trasi kretanja u mjestu Liplje.
Kao i prethodnih godina, službenici Uprave policije MUP-a TK-a u okviru svojih nadležnosti, zajedno sa drugim policijskim agencijama, su pružili podršku obezbjeđenju komemoracije povodom obilježavanja godišnjice genocida u Srebrenici, kako bi ista, u sigurnosnom smislu, protekla u najboljem mogućem redu.
Dužnost svih nas je ne samo sjećati se, već i učiti iz prošlosti. Moramo se zapitati kako možemo osigurati da se slični zločini i genocid nikada više ne ponove. Naša je obaveza čuvati sjećanje na one koji su nevino stradali i čvrsto se založiti za ljudskost i pravdu u svim aspektima našeg društva.