Site iconNEON Televizija

Dvadeset dva dana nakon što je imao povredu Safet počeo sa izradom levhi na drvetu

Povrede koje za posljedicu imaju gubitak dijelova tijela  znaju biti itekako psihički teške za čovjeka. Teško je prihvatiti da više niste isti i sami sebi postavljate barijere. Međutim, Safet Čaušević iz Svojata ispričao nam je svoju priču. Priču koja inspiriše i motiviše .

Naime, Safet Čaušević bio je samostalni stolar. Dogodila mu se teška povreda, izgubio je četiri prsta desne ruke. Nakon te povrede koja se desila prije 12 godine otkrio je novu ljubav. Ljubav prema umjetnosti. Na prijedlog kolege iz Doboj Istoka počeo je sa izradom levhi na drvetu.

“Poslije moje povrede došao sam do ideje da počenem sa izradom levhi na drvetu. Tada sam pronašao sebe. Do tada nikad nisam ni pomišljao da se bavim ovime. Za uspjeh u svakom poslu potrebna je želja i ljubav. Da bi uspio moraš uživati u onome što radiš. Sve moje levhe su nastale iz ljubavi i želje da uradim nešto posebno. Ni u jednom trenutku nisam tražio ekonomsku korist”-kaže Safet Čaušević otac troje djece

Levhe u drvetu iz Safetove radionice krase džamije MIZ Živinice. Ipak naš sagovornik kaže da je najponosniji na levhe koje su prve urađene.

” Izrada levhi je moj hobi. Najviše ih radim kada sam opterećen i pod stresom.To mi dođe odmor za dušu. Jednostavno da olakšam sebi”- dodaje Safet

Da bi uradio jednu levhu potrebno je dva do tri dana, međutim, objašnjava naš sagovornik sve zavisi od motiva i onog što treba biti ispisano na istoj.

“Radim čisto ručno. Mašinski je samo priprema drveta a za ostalo mi je potrebna dijetla, čekić. Za izradu najčešće koristim drvo  trešnje, oraha, javora . Orah i javor su najbolji. Drvo trešnje je malo slabije. Mnogi rade i na lipi, međutim ja  izbjegavam. Previše je mehka pa nije onaj kavalitet kakav ja želim”-

Osim levhi Safet se bavi rezbarenjem stolova. Jedan krasi dnevni boravak u njegovoj kući a jedan sto je poklonio prijatelju.

U svakoj levhi koju radi Safet Čaušević urezano je mnogo ljubavi. Zbog toga nikoga ne ostavljaju ravnodušnim. Posebno kada čuju priču čovjeka koji ne zna za riječ odustati. Iz razgovora sa Safetom izvukli smo poruku a to je da svaki problem i svaka nesreća donosi nešto novo, samo trebate na vrijeme prihvatiti novonastalu situaciju i okrenuti je u svoju korist, “rezbariti i oblikovati život po svom ukusu”.

Priču Safeta Čauševića pogledajte u Ramazanskom prilogu NEON Televizije.

 

 

 

Exit mobile version