05.dec.2024
Osobe s invaliditetom suočavaju se s brojnim izazovima u svakodnevnom životu, među kojima su najistaknutiji problemi vezani za zapošljavanje i pristupačnost javnih prostora. Često se suočavaju s diskriminacijom i predrasudama koje ometaju njihov pristup obrazovanju, zapošljavanju i društvenim aktivnostima.
Armina Avdić, koja je rođena s cerebralnom paralizom, uspjela je prevazići mnoge poteškoće i ostvariti značajan uspjeh. Završila je srednju medicinsku školu u Kalesiji s odličnim uspjehom, a zatim je nastavila svoje usavršavanje kroz praksu u Domu zdravlja Kalesija i UKC Tuzla, te je uspješno položila stručni ispit.
Iako se suočava s predrasudama, Armina ističe da je upravo zbog njih odlučila biti hrabra, borbena i jača, spremna da se suoči sa svim izazovima.
Njena odlučnost je očigledna kada kaže:
Kada sam rekla što želim, mnogi su se čudili, ali sam samo pomislila: “Uspjet ću, ondje gdje je najteže.”
Naša sagovornica, Armina Avdić, ističe da je iz vlastitog iskustva svjesna kako je dolazak do posla teži zbog njenog invaliditeta, ali uprkos tome, ona će svakako aplicirati za radno mjesto. Njenu soba krase mnoge pohvale i diplome koje svjedoče o njenim uspjesima i posvećenosti. Armina se nada da će prilikom apliciranja za posao, njen rad, zalaganje i postignuća biti prepoznati i uvaženi.
“Osobe sa invaliditetom mogu samo im treba biti podrška u svemu. Tada imaju mogućnosti sijati još jače.”
JU Služba za zapošljavanje TK provodi, implementira i realizuje programe aktivne politike zapošljavanja koje donosi Federalni zavod za zapošljavanje. U navedenim programima/mjerama osnovni iznos sufinanisranja se uvećava za 10 % ukoliko je osoba čije se zapošljavanje/samozapošljavanje potiče, osoba sa invaliditetom.
Prema statatističkim podacima MPA obrasca za novembar mjesec 2024. proizilazi da se na evidenciji Biroa za zapošljavanje nalazi 56 osoba sa invaliditetom razvrstanih u dvije kategorije i to:
RVI – 21 ( 1-SSS, 13 – KV, 7- NK ), ostali invalidi 35 ( 2- VSS, 5-SSS, 1-NSS, 11-KV, 1-PK, 15-NK ), također ističemo da sve osobe sa invaliditetom se ne nalaze nužno na evidenciji Biroa Kalesija te eventualno navedne podatke o osobama sa invaliditetom na području Općine Kalesija možete dobiti u Centru za socijalni rad Kalesija, naveli su iz Službe za zapošljavanje TK.
Na pitanje kako Služba za zapošljavanje TK ili Biro Kalesija sarađuje sa poslodavcima u vezi sa
zapošljavanjem osoba sa invaliditetom, dobili smo odgovor:
“Sarađujemo na jednak način kao i za osobe koje nemaju invaliditet. Osobe sa invaliditetom imaju posebne pogodnosti kroz određene aktivnosti, ali nemamo posebnu mjeru koja se bavi isključivo navedenim osobama. Naša najčešća saradnja se ogleda kroz posredovanja i programe sufinansiranja zapošljavanja/samozapošljavanja.“
Naravno, tu su i infrastrukturne barijere s kojima se suočavaju osobe s invaliditetom. Jedan od velikih problema je pristup javnim ustanovama i drugim objektima, koji često nisu prilagođeni njihovim potrebama. U Kalesiji smo obišli javne ustanove i institucije, te neke od njih nisu imale prilaz za osobe s invalidskim kolicima.
Nekoliko pješačkih prelaza, poput onih kod zgrade Općine, suda, nisu usklađeni s potrebama osoba u invalidskim kolicima, a zbog neadekvatno izvedenih prelaza, prelazak ulice postaje ozbiljan izazov za ovu populaciju, što je potvrdila i Armina.