Opasni Zika virus predstavlja globalnu zdravstvenu prijetnju, objavila je danas Svjetska zdravstvena organizacija, javlja BBC News. Stručnjaci iz WHO-a zabrinuti su kako se virus ubrzano širi uz “razarajuće” posljedice te poručuju kako je potrebna hitna reakcija, prenosi novinska agencija Patria.
Virus se dovodi u vezu sa zdravstvenim problemima hiljada novorođenčadi rođenih s nerazvijenim mozgom.
Čelnica WHO-a Margaret Chan rekla je novinarima da je potreban međunarodni koordinirani odgovor na tu prijetnju javnom zdravlju, ali da ograničavanja putovanja ili trgovine nisu nužna.
Zasad ne postoji lijek ili vakcina protiv Zika virusa, a jedina preventiva je izbjegavanje uboda “Aedes” komaraca koji prenose infekciju. WHO je već upozorio kako je moguće “eksplozivno širenje” Zika virusa diljem Amerike.
Američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) priopćio je da će nakon ove objave WHO-a biti usmjerena na sredstva na borbu protiv tog virusa.
Od septembra 2015. u Brazilu je registrirano 3.700 slučajeva beba s mikrocefalijom, stanjem povezanim s infekcijom virusom zika zbog kojeg se djeca rađaju s abnormalno malim glavama i nerazvijenim mozgom. Nagli rast slučajeva mikrocefalije izazvao je veliku zabrinutost u svijetu, a infekcija je već zabilježena u 22 zemlje Sjeverne i Južne Amerike.
Taj je virus, protiv kojega ne postoji lijek niti vakcina, potvrđen i u dvije europske zemlje – Portugalu i Danskoj.
Epidemija virusa zika počela je na Martiniku i u Gvajani krajem decembra, a radi se o virusu iznimno opasnom za trudnice jer može uzrokovati deformacije ili čak smrt djeteta.
Virus se prenosi s čovjeka na čovjeka putem uboda tigrastog komarca i može prouzročiti neurološke komplikacije.
Stručnjak WHO-a Marcos Espinal smatra da bi se virusom moglo zaraziti 3 do 4 miliona ljudi u Sjevernoj i Južnoj Americi, uključujući 1,5 milion u Brazilu, piše Index.