Site iconNEON Televizija

‘Zaokret’ u pobuni protiv sirijskog režima

U ponedjeljak su se prvi put žestoko sukobili vojska uz pomoć oklopnih vozila i pobunjenici u Damasku, simbolu Assadove vlasti.

Pobuna protiv sirijskog režima doživjela je zaokret u ponedjeljak, kada su se prvi put žestoko sukobili vojska uz pomoć oklopnih vozila i pobunjenici u Damasku, simbolu vlasti predsjednika Bashara al-Assada.

Dok Rusija u Ujedinjenim narodima (UN) blokira svaku inicijativu za osudu sirijskog režima, pobunjenici su u ponedjeljak navečer najavili operaciju “velikih razmjera”, pod nazivom “vulkan u Damasku i potresi u Siriji”, koja se sastoji u sistematskim udarima na sve nadzorne tačke diljem zemlje, blokadi glavnih saobraćajnica kako bi se paralizirala režimska vojska i pozivima za napuštanje vojske.

Ovo je “prva strateška etapa koja će Siriju dovesti u stanje potpunog građanskog neposluha”, ističe se u saopćenju, koje je potpisala zajednička komanda Homsa i Slobodne sirijske vojske (FSA).

Bivši sirijski ambasador u Iraku Navaf Fares, koji je 11. jula pobjegao iz sirijske vojske u London, upozorio je da bi Assad mogao koristiti hemijsko oružje u sukobu s opozicionim snagama ne bi li ostao na vlasti.

Prave bitke

Sirija posjeduje velike zalihe hemijskog oružja.

U Damasku su pobunjenici saopćili da kontroliraju dvije četvrti, Midan i Tadamun, na jugu i na istoku prijestolnice, ali AFP nije mogao provjeriti te informacije.

Borbe su se proširile na Haled ibn al-Valid, koji važnu saobraćajnicu Midan povezuje sa centrom prijestolnice i na prigradske četvrti Asali na jugu, Barze na sjeveroistoku, Kabun i Jobar na istoku, Kafar Suse na zapadu, Kadam i Nar Aishe na jugu, koje se protive režimu.

Pošto je Međunarodni odbor Crvenoga križa (MKCK) ocijenio da je Sirija sada u stanju građanskog rata, videosnimke boraca sa terena pokazuju da se u Damasku vode prave bitke u kojima se iza vreća s pijeskom puca iz ručnih raketnih bacača.

Iračke vlasti su izvijestile da su u subotu u predgrađu Damaska ubijena dvojica iračkih novinara.

Slabosti režima

Jedan je ustrijeljen iz vatrenog oružja, a drugi je izboden hladnim oružjem.

Njihova tijela su u ponedjeljak prevezena u Irak.

FSA, koju čine vojni dezerteri, slabije je opremljena od regularne vojske, ali je pokretnija i ima podršku dijela stanovništva.

Sirijski opservatorij za ljudska prava (OSDH) nazvao je borbe u Damasku “zaokretom”.

Kada borbe u prijestolnici traju satima i danima, te kada regularne jedinice ne uspijevaju kontrolirati stanje, to svjedoči o slabosti režima“, komentirao je lider OSDH-a Rami Abdel Rahman.

Rusija prijeti vetom

U šesnaestomjesečnoj pobuni u Siriji poginulo je više od 17.000 ljudi, a skoro 850.000 treba pomoć, rekao je UN-ov Koordinacijski ured za humanitarna pitanja.

Evropska unija (EU) se priprema iduće sedmice donijeti nove sankcije sirijskom režimu, 16. od početka gušenja pubune u martu 2011. godine.

Pregovori o produženju mandata posmatrača u Siriji koji se vode u UN-u u New Yorku zapeli su u ponedjeljak, pošto je Zapad tražio da se poprate prijetnjom sankcijama, a Rusija je upozorila da će u tom slučaju uložiti veto na tekst.

Moskva od petka blokira nacrt izjave Vijeća sigurnosti UN-a u kojoj se osuđuje sirijska vojska zbog upotrebe teškog oružja u Treimsi, gdje su 12. jula poginule desetine ljudi.

Ruski predsjednik Vladimir Putin u utorak će se sastati s međunarodnim posrednikom Kofijem Annanom kako bi ponovo pokrenuli njegov mirovni plan, koji je ostao mrtvo slovo na papiru.

Izvor: aljazeera.net

Exit mobile version